Klubi madh spanjoll, Real Madridi ka hasur në një problem që nuk ka zgjidhje të menjëhershme në lidhje me transferimin e lojtarëve të rinj jo-evropianë.

Sipas rregulloreve të La Ligës, liga spanjolle lejon në fushë tre lojtarë jashtë BE-së.

Ato vende janë dhe do të jenë për yjet aktuale të ekipit Eder Militao, Vinicius Junior dhe Rodrygo Goes, të tre brazilianë.

Problemi lind sepse asnjëri nga të tre nuk do të marrë dy shtetësi deri në muajin janar.

Problemi prek edhe Takefusa Kubo dhe Jesus Reinier. Dy lojtarë të rinj që janë gjithashtu shtetas jashtë BE-së.

Situata e përshkruar komplikon ardhjen e një lojtari të konfirmuar për të qenë zëvendësuesi i herëpashershëm i Karim Benzemas sezonin e ardhshëm.

Reklama

Kërkimi aktualisht është i kufizuar për lojtarët me pasaportë evropiane.

Reklama

Pse Real Madridi ka nevojë për një lojtar me pasaportë evropiane?

Real Madridi ka nevojë për një lojtar që nuk do të zërë vendin e një të huaji për sezonin e ardhshëm.

Los Blancos kishin Gabriel Jesusin si një opsion. Megjithatë, lojtari brazilian nuk i plotëson kërkesat për pasaportë.

Reali dhe Atletico Madrid rivalizojnë Arsenalin për Gabriel Jesus Reali dhe Atletico Madrid rivalizojnë Arsenalin për Gabriel Jesus

Real Madrid ka oferta nga lojtarë të tjerë. Megjithatë, ato nuk i përshtaten filozofisë së klubit.

Klubi mbretëror dëshiron të gjejë një lojtar për të ndihmuar Benzeman, por kjo mund të marrë rolin e titullarit francez.

Për shkak të pandemisë, lojtari sulmues brazilian Vinicius nuk mori pasaportën e tij.

Reklama

Sulmuesi mbërriti në Spanjë në korrik të 2018 dhe katër vite më vonë, me plotësimin e parametrave të mësipërm, qeveria spanjolle do t’i kishte dhënë tashmë pasaportën brazilianit.

Reklama

Pas dy vitesh qëndrimi në Spanjë, qytetarët e disa vendeve mund të aplikojnë për shtetësi të dyfishtë dhe të marrin miratimin muaj më vonë. /Telegrafi/