LAJMI I FUNDIT:

Raporti i inteligjencës britanike: Dështoi plani rus për të nisur një ofensivë të fuqishme

Raporti i inteligjencës britanike: Dështoi plani rus për të nisur një ofensivë të fuqishme

Ministria e Mbrojtjes e Britanisë së Madhe publikoi raportin e fundit nga lufta në Ukrainë, ku thuhet se shefi i Shtabit të Përgjithshëm të ushtrisë ruse, Valery Gerasimov, humbi avantazhin dhe dështoi që të nis një ofensivë të fuqishme gjatë dimrit.

Reklama

Raporti thekson se gjenerali Gerasimov mori komandën e “operacionit special ushtarak” në Ukrainë më 11 janar të vitit 2023.

“Mandati i Gerasimov karakterizohet nga një përpjekje për të nisur një ofensivë të përgjithshme dimërore që synon zgjerimin e kontrollit rus mbi të gjithë rajonin e Donbasit. Tetëdhjetë ditë më vonë, është gjithnjë e më e qartë se ky projekt ka dështuar”, njoftoi ministria.

Ata besojnë se forcat ruse arritën vetëm përfitime të vogla në disa pjesë të Donbasit me koston e dhjetëra mijëra viktimave.

“Pas dhjetë vjetësh në krye të komandës ruse, ekziston një mundësi reale që Gerasimov po i shtyn kufijtë se deri ku udhëheqja politike ruse do të tolerojë dështimin”, përfundoi Ministria britanike e Mbrojtjes.

Ndryshe, Ukraina dhe Rusia aktualisht përballjen më të ashpër e kanë në qytetin e Bakhmutit, ku rusët raportohet se kanë humbur mijëra ushtarë. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Pamje dramatike, dhjetëra ushtarë ukrainas ia mësyjnë llogoreve të rusëve

Pamje dramatike, dhjetëra ushtarë ukrainas ia mësyjnë llogoreve të rusëve

Evropa
Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Botë
Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Evropa
Momenti kur ukrainasit hedhin në erë tankun rus

Momenti kur ukrainasit hedhin në erë tankun rus

Evropa
Çiklisti ukrainas vazhdon rrugën sikur nuk po ndodh asgjë në momentin që rusët shkrepin një raketë

Çiklisti ukrainas vazhdon rrugën sikur nuk po ndodh asgjë në momentin që rusët shkrepin një raketë

Evropa
Ish-gjenerali amerikan: Putin më parë përdor armë bërthamore sesa humb luftën në Ukrainë

Ish-gjenerali amerikan: Putin më parë përdor armë bërthamore sesa humb luftën në Ukrainë

Evropa
Kalo në kategori