LAJMI I FUNDIT:

Rama takon Vuçiqin: Konflikti në veri të Kosovës duhet të zgjidhet krah për krah me botën demokratike

Rama takon Vuçiqin: Konflikti në veri të Kosovës duhet të zgjidhet krah për krah me botën demokratike

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka takuar sot Presidenti serb Aleksandar Vuçiq gjatë organizimit të takimit të dytë të Komitetit Politik Evropian që po zhvillohet në Moldavi.

Reklama

Të pranishëm ishin edhe Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe lider të tjerë evropian.

“Rajoni duhet të hyjë në një marrëdhënie të re me BE-në, ndërkohë që konflikti në Veriun e Kosovës duhet të zgjidhet krah për krah me botën demokratike, duke u dhënë fund absurdit kërcënues e duke finalizuar marrëveshjen e normalizimit dhe njohjes së ndërsjellë mes Kosovës e Serbisë”, Rama tha në një postim në Facebook.

Më herët, Vuçiç shkroi pas takimit me Ramën se duhet bërë çdo përpjekje për të ruajtur paqen që kanë fituar me mund dhe gjatë takimit kishin biseduar për gjetjen e një zgjidhje sa i takon situatës aktuale në Veri.

“Ne në rajon e dimë më së miri se sa e rëndësishme është që së bashku të bëjmë çdo përpjekje për të ruajtur paqen dhe stabilitetin e fituar me mund. Biseduam për ngjarjet aktuale dhe hapat e mëtejshëm që do të kontribuonin në gjetjen e një zgjidhjeje për situatën aktuale, të vështirë dhe të rëndë, me shpresën se arsyeja do të mbizotërojë, në të mirë të të gjithëve”, tha ai në Instagram. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Dosja e tre të arrestuarve për krime lufte në zonën e Vushtrrisë

Dosja e tre të arrestuarve për krime lufte në zonën e Vushtrrisë

Drejtësi
Projektligji për nënshtetësinë, Balla: Qytetarët e Kosovës mos të testohen për gjuhën

Projektligji për nënshtetësinë, Balla: Qytetarët e Kosovës mos të testohen për gjuhën

Lajme
Osmani pas takimit me Biden thotë se ka marrë garanca për mbështetjen e vazhdueshme amerikane ndaj Kosovës

Osmani pas takimit me Biden thotë se ka marrë garanca për mbështetjen e vazhdueshme amerikane ndaj Kosovës

Lajme
“Nuk je drejtoresh me na tregu çka me fol”, “Nuk e kam të qartë pse u preke kaq shumë” – përplasje mes deputetëve të PDK-së dhe LDK-së

“Nuk je drejtoresh me na tregu çka me fol”, “Nuk e kam të qartë pse u preke kaq shumë” – përplasje mes deputetëve të PDK-së dhe LDK-së

Lajme
Boshnjakët ankohen te Kurti për trajtimin e tyre në Serbi

Boshnjakët ankohen te Kurti për trajtimin e tyre në Serbi

Lugina
Profil për Dervish Carën, tetovari që tmerroi diplomacinë ruse

Profil për Dervish Carën, tetovari që tmerroi diplomacinë ruse

Kulturë
Kalo në kategori