LAJMI I FUNDIT:

Rama publikon 7 pikat e paketës së ndihmës: Nuk i lëmë vetëm ata që kanë nevojë

Rama publikon 7 pikat e paketës së ndihmës: Nuk i lëmë vetëm ata që kanë nevojë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama e ka nisur ditën sot me publikimin e shtatë masave të parashikuara nga qeveria për të ndihmuar qytetarët të përballojnë rritjen e menjëhershme të çmimeve në vend.

Reklama

Në një postim në rrjetet sociale, Rama është shprehur se masat të përmbledhura në Paketën e Rezistencës Sociale tregojnë se qeveria nuk i lë vetëm në ditët e vështira ata që kanë nevojë për mbrojtje.

“Ju uroj një javë me më pak stres nga pasojat e padëshiruara të një lufte që as e nisëm, as e ndalim dot ne, por që do ta përballojmë patjetër me forcën e karakterit dhe të solidaritetit tonë me njëri-tjetrin”, ka shtuar Rama.

Paketa parashikon mbështetje për fermerët që do ta blejnë naftën të pashoqëruar nga taksat. Masat parashikojnë gjithashtu kompensime për çmimin e biletës së transportit publik dhe të energjisë elektrike, si dhe rritjen e pagës minimale.

Në anën tjetër, sipas nënkryetares së Partia Demokratike, Jorida Tabaku, paketa e qeverisë është një fasadë qesharake dhe një hi syve për të gënjyer qytetarët dhe nuk përmban ndërhyrje themelore për të përballuar krizën ekonomike, ndërkohë që inflacioni është rritur ndjeshëm dhe 60% e çmimit abuziv të naftës janë taksa, nga të cilat qeveria përfiton 20 milionë euro çdo muaj. /Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
Tri kërkesat e ndërkombëtarëve, analistët: Taktikat e Kurtit për tërheqje nga qëndrimet e tij në momentet e fundit nuk janë të suksesshme

Tri kërkesat e ndërkombëtarëve, analistët: Taktikat e Kurtit për tërheqje nga qëndrimet e tij në momentet e fundit nuk janë të suksesshme

Elfije Boletini
Taravari: Shtetasit e Kosovës do të paguajnë për shërbime shëndetësore në Maqedoni njëjtë si shtetasit e RMV-së

Taravari: Shtetasit e Kosovës do të paguajnë për shërbime shëndetësore në Maqedoni njëjtë si shtetasit e RMV-së

Shëndetësi
Tensionet në veri, Lajçak tregon se çfarë biseduan me Vuçiqin

Tensionet në veri, Lajçak tregon se çfarë biseduan me Vuçiqin

Lajme
Escobar kërkon sërish themelimin e Asociacionit, thotë se palët duhet t'i kthehen normalizimit të marrëdhënieve

Escobar kërkon sërish themelimin e Asociacionit, thotë se palët duhet t'i kthehen normalizimit të marrëdhënieve

Lajme
Nga masat e ashpra për Kosovën te shpallja “non grata” për Kurtin dhe Sveçlën, Euronews Albania publikon pikat e sanksioneve të mundshme

Nga masat e ashpra për Kosovën te shpallja “non grata” për Kurtin dhe Sveçlën, Euronews Albania publikon pikat e sanksioneve të mundshme

Lajme
Situata në PD e paqartë, japin dorëheqjen nga kryesia deputetët Oriela Nebiaj dhe Flamur Hoxha

Situata në PD e paqartë, japin dorëheqjen nga kryesia deputetët Oriela Nebiaj dhe Flamur Hoxha

Lajme
Kalo në kategori