LAJMI I FUNDIT:

Qindra hebrenj bllokohen në kufirin Ukrainë-Bjellorusi

Qindra hebrenj bllokohen në kufirin Ukrainë-Bjellorusi

Qindra hebrenj Hasidic, të cilët u nisën për një pelegrinazh në shtetin ukrainas, janë bllokuar në kufirin Ukrainë-Bjellorusi për shkak të kufizimeve të coronavirusit.

Reklama

Ata duan të shkojnë në qytetin qendror ukrainas të Umanit për Vitin e Ri Hebre, i cili festohet në fundjavë dhe pelegrinazhet vizitojnë varrin e Rabini Nachman, i cili ringjalli lëvizjen Hasidic në Shekullin XIX-të.

“Unë kalova natën në autobus, por shumica e tyre [pelegrinë të tjerë] kaluan natën mu në rrugë, disa mblodhën degë në pyll dhe ndezën zjarre”, deklaroi njëri prej tyre për reutersin.

“Ne nuk kemi as ushqim as ujë, kemi fëmijë me vete, rreth 100 fëmijë”, shtoi ai.

Ukraina ka vendosur një ndalim për hyrjen e të huajve nga fundi i gushtit deri në fund të shtatorit për shkak të pandemisë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Ushtarët ukrainas arrijnë të rrëzojnë dronin rus, duke e qëlluar vetëm me pushkë automatike

Ushtarët ukrainas arrijnë të rrëzojnë dronin rus, duke e qëlluar vetëm me pushkë automatike

Evropa
Fëmijët e kreut të Wagnerit rus filmohen duke kënduar: Jemi elitë, ndërsa të tjerët kërkojnë lëmoshë dhe pastrojnë dyshemetë

Fëmijët e kreut të Wagnerit rus filmohen duke kënduar: Jemi elitë, ndërsa të tjerët kërkojnë lëmoshë dhe pastrojnë dyshemetë

Evropa
Zelensky thotë se Ukraina është gati të jetë në NATO

Zelensky thotë se Ukraina është gati të jetë në NATO

Evropa
Nxënësi 13-vjeç rrah brutalisht profesorin në Skoci, mësimdhënësi përfundon i shtrirë në korridorin e shkollës pothuajse pa ndjenja

Nxënësi 13-vjeç rrah brutalisht profesorin në Skoci, mësimdhënësi përfundon i shtrirë në korridorin e shkollës pothuajse pa ndjenja

Evropa
Vdes gruaja që qëndroi 22 vite në gjendje koma nga plagët e pësuara në një sulm në Jerusalem

Vdes gruaja që qëndroi 22 vite në gjendje koma nga plagët e pësuara në një sulm në Jerusalem

Botë
Mediat ruse: Rusia ka humbur mbi 2000 tanke në Ukrainë

Mediat ruse: Rusia ka humbur mbi 2000 tanke në Ukrainë

Evropa
Kalo në kategori