LAJMI I FUNDIT:

Qeveritë evropiane u bëjnë apel bizneseve për ulje të çmimeve: Fitimet e tyre janë shumë të larta

Qeveritë evropiane u bëjnë apel bizneseve për ulje të çmimeve: Fitimet e tyre janë shumë të larta

Qeveritë evropiane janë duke u përpjekur që të bindin korporatat që të ulin çmimet e tyre, me arsyetimin se fitimet e tyre janë shumë të larta.

Sipas Zyrës evropiane të Statistikave, çmimet e konsumit në 20 vendet e Eurozonës janë rritur në qershor me 5.5 për qind krahasuar me një muaj më parë. Megjithatë, ky ngadalësim i çmimeve është kryesisht rezultat i uljes së kostove të energjisë.

Inflacioni bazë, matësi që përjashton kategoritë e paqëndrueshme si energjia dhe ushqimi, u rrit 5.4 për qind në qershor nga 5.3 për qind në maj. Ende më shqetësuese për familjet është se çmimet e ushqimeve janë ende në rritje me ritme të larta, megjithëse janë ngadalësuar relativisht në muajt e fundit.


Çmimet e energjisë, që u rritën vitin e kaluar, tani mund të lëvizin në nivele më normale, por rritjet e mprehta të çmimeve të ushqimeve po shkaktojnë shqetësim te qeveritë evropiane. Tani, autoritetet po u bëjnë presion supermarketeve dhe prodhuesve të ushqimit që të kufizojnë, apo edhe të anulojnë rritjet.

Lëvizjet e tyre janë më pak se kufijtë e vendosur nga qeveritë në fillim të viteve 1970, por ato e shtyjnë Evropën drejt një qasjeje më ndërhyrëse ndaj inflacionit sesa SHBA-ja. Megjithatë, në anën tjetër të Atlantikut, ritmi i rritjes së çmimeve është ngadalësuar ndjeshëm muajt e fundit.

Murati kërkon nga bizneset që t'i rrisin pagat e punëtorëve
Lexo po ashtu Murati kërkon nga bizneset që t'i rrisin pagat e punëtorëve

Në Francë, ku çmimet e ushqimeve janë rritur më shumë se 14 për qind vitin e kaluar, qeveria po përpiqet të bindë industritë më të mëdha të vendit të bëjnë shkurtime. Qeveria franceze u ka kërkuar 75 kompanive industriale të dërgojnë një listë të produkteve për të cilat do të ulin çmimet.

Kompanitë ushqimore thonë se mund të bëjnë disa ulje çmimesh në produkte si makaronat dhe mishin e pulës, ku çmimet e lëndëve të para kanë rënë, por në kategori si qumështi apo mishi i derrit, ulja e çmimeve është e pamundur pasi kostot mbeten të larta.

Ndërsa, Britania e Madhe shitësve me pakicë i ka kërkuar që të justifikojnë fitimet e tyre. Komisioni i Konkurrencës do të publikojë rezultatet e hetimit të çmimeve të ushqimeve në korrik. Deri më tani, vetëm Kroacia dhe Hungaria kanë zbatuar kufijtë e çmimeve. Në shtator 2022, qeveria kroate vendosi një ulje prej 30 për qind të çmimeve të vajit, miellit, sheqerit, mishit të derrit e pulës dhe qumështit. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Fasada ventiluese e Mercom Company, një pikë referuese për të ardhmen e ndërtesave tuaja

Fasada ventiluese e Mercom Company, një pikë referuese për të ardhmen e ndërtesave tuaja

Mercom Company
U hap ndalesa më e shijshme “Heb’s Fried Chicken” në Merdarë, mirëpresin mërgimtarët nga rrugët e gjata

U hap ndalesa më e shijshme “Heb’s Fried Chicken” në Merdarë, mirëpresin mërgimtarët nga rrugët e gjata

Heb's Kosova
Ephesus Travel Kosova me oferta speciale për Selectum Hotels

Ephesus Travel Kosova me oferta speciale për Selectum Hotels

Ephesus Travel Kosova Agency
Qindra euro larg pagës për

Qindra euro larg pagës për "jetë të dinjitetshme" në Kosovë

Ekonomi
Hapja më e re e pikës së grumbullimit të pemëve dhe perimeve - Fresco Group

Hapja më e re e pikës së grumbullimit të pemëve dhe perimeve - Fresco Group

frescoexclusive
Mjeku në shtëpi mundësuar nga

Mjeku në shtëpi mundësuar nga "KosovaMed" ofron mbështetje shëndetësore për të moshuarit në shtëpi

KosovaMed Healthcare
Kalo në kategori