LAJMI I FUNDIT:

Putin nënshkroi strategjinë e re globale ruse – ajo është e drejtuar kundër Perëndimit

Putin nënshkroi strategjinë e re globale ruse – ajo është e drejtuar kundër Perëndimit

Presidenti rus, Vladimir Putin nënshkroi sot një dokument të ri strategjik rus që synon kufizimin e “dominimit perëndimor”. Dokumenti rendit Kinën dhe Indinë si partnerë kryesorë për të ardhmen e Rusisë.

Reklama

Siç raportohet nga AFP, dokumenti i ri strategjik çimentoi përçarjen e thellë të stilit të Luftës së Ftohtë midis Moskës dhe Perëndimit, e cila u thellua në mënyrë drastike pas pushtimit rus të Ukrainës.

“Prioriteti i Federatës Ruse është eliminimi i mbetjeve të dominimit të Shteteve të Bashkuara dhe vendeve të tjera armiqësore në politikën botërore”, thuhet në dokumentin strategjik të nënshkruar sot nga Putin.

Termi “vendet armike” përdoret nga Rusia për të përshkruar vendet, kryesisht në Evropë dhe Amerikën e Veriut, që dënuan pushtimin rus të Ukrainës dhe vendosën sanksione ndaj Moskës, transmeton Telegrafi.

Në dokumentin prej 42 faqesh të publikuar në ueb-faqen e Kremlinit thuhet se Rusia planifikon të “krijojë kushtet që çdo vend të refuzojë qëllimet neo-kolonialiste dhe hegjemoniste”.

Duke njoftuar nënshkrimin e dokumentit në një seancë të Këshillit të Sigurimit të Rusisë, Putin tha se përditësimi i strategjisë për skenën globale është “i domosdoshëm për shkak të ndryshimeve radikale në botë”.

Kjo strategji, sipas AFP, pasqyron qëndrimin gjithnjë e më të theksuar antiperëndimor të Putinit për shkak të sanksioneve dhe ndihmës ushtarake perëndimore për Ukrainën. Një qëndrim i tillë ishte shumë i dukshëm gjatë fjalimit të liderit rus për gjendjen e kombit të mbajtur muajin e kaluar.

Në strategjinë e re, Rusia veçon lidhjet me Kinën dhe Indinë ndërsa thekson rëndësinë e “thellimit të lidhjeve dhe koordinimit me qendrat miqësore sovrane globale dhe zhvillimit në kontinentin Euroaziatik”, raporton themoscowtimes.

Putin së fundmi zhvilloi një takim me presidentin kinez, Xi Jinping në Moskë dhe foli mirë për marrëdhëniet Rusi-Kinë. Konkretisht, Moska rriti eksportin e produkteve energjetike në Kinë dhe Indi pasi u shkëput pothuajse plotësisht nga tregjet evropiane për shkak të sanksioneve të vendosura nga Perëndimi.

Në dokument, Rusia përshkruhet si një “shtet qytetërimi” detyra e të cilit është “të mbrojë botën ruse”, e cila nga ana e saj përshkruhet si “kultura të lidhura në kontinentin Euroaziatik”.

Koncepti i “botës ruse” përdoret nga Kremlini për të justifikuar pushtimin e Ukrainës. Ai pretendon se me luftën në Ukrainë, ushtria ruse po mbron pakicën ukrainase që flet gjuhën ruse.

Strategjia gjithashtu thekson se Rusia do të mbrojë “vlerat tradicionale shpirtërore dhe morale” kundër “pozicioneve pseudohumaniste dhe të tjera ideologjike neo-liberale”. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Se dëmet ishin të mëdha pas shpërthimit të digës në Kherson e tregon edhe kjo video, shtëpia lundron në lumin Dnipro

Se dëmet ishin të mëdha pas shpërthimit të digës në Kherson e tregon edhe kjo video, shtëpia lundron në lumin Dnipro

Evropa
Ukraina shkatërron me dron një tank rus të tipit T-80

Ukraina shkatërron me dron një tank rus të tipit T-80

Evropa
Para dhe pas shpërthimit, imazhet satelitore shfaqin digën Kakhovka që u hodh në erë

Para dhe pas shpërthimit, imazhet satelitore shfaqin digën Kakhovka që u hodh në erë

Evropa
Momenti kur droni ukrainas gjurmon llogoren e një ushtari rus, për ta bombarduar më pas me predha

Momenti kur droni ukrainas gjurmon llogoren e një ushtari rus, për ta bombarduar më pas me predha

Evropa
Tri vajza me mini-funde sulmojnë dhe rrahin brutalisht turistin britanik në rrugët e kryeqytetit të Kolumbisë – ia vjedhin telefonin

Tri vajza me mini-funde sulmojnë dhe rrahin brutalisht turistin britanik në rrugët e kryeqytetit të Kolumbisë – ia vjedhin telefonin

Amerika Latine
Më shumë se 17 mijë njerëz po evakuohen nga autoritetet ukrainase pas shpërthimit të digës në Kherson

Më shumë se 17 mijë njerëz po evakuohen nga autoritetet ukrainase pas shpërthimit të digës në Kherson

Evropa
Kalo në kategori