LAJMI I FUNDIT:

Pulmologu tregon se si duhet të mbrohen qytetarët nga ajri i ndotur (Video)

Pulmologu tregon se si duhet të mbrohen qytetarët nga ajri i ndotur (Video)

Javëve të fundit ndotja e ajrit në Prishtinë ka arritur në nivel alarmant, duke tejkaluar të gjitha standardet e rekomanduara.

Reklama

Nga matja e fundit që është bërë nga  Qendra për matjen e cilësisë së ajrit e vendosur nga Ambasada Amerikane në Prishtinë, në orën 14:00, vlera e ndotjes ka arritur në 185 që konsiderohet shumë e pashëndetshme.

Prishtina vazhdon të jetë vendi me ajrin më të ndotur në botë (Foto)
Lexo po ashtu Prishtina vazhdon të jetë vendi me ajrin më të ndotur në botë (Foto)

Lidhur me pasojat që mund të sjellë kjo ndotje në shëndetin e qytetarit, Telegrafi ka zhvilluar një intervistë me Pulmologun Skënder Baca, i cili ka treguar se cilët janë personat më të atakuar nga kjo ndotje, simptomat që mund të sjellë në shëndet ndotja e ajrit dhe masat mbrojtëse që duhet të përdorin qytetarët gjatë kohës kur qarkullojnë në qytet.

Baca ka thënë se si masa mbrojtëse qytetarët mund të përdorin:  shallin, maskat, dhe pirjen e sa më shumë të lëngjeve dhe çajit pasi që të kthehen në shtëpi.

“Të jemi në ambient të mbyllur, të vendosim një shall, një maskë por edhe kur të dalim dhe kthehemi të marrim lëngje dhe të pimë çaj sa më shumë për shkak se qelizat e mukozës së traktit aspirator  gjithmonë duhet të jenë të mbushura me lëngje”, ka thënë Baca, duke thënë se kjo është pastrimi më i mirë i rrugëve aspiratore.

Të gjitha lajmet për ndotjen e ajrit
Lexo po ashtu Të gjitha lajmet për ndotjen e ajrit

Ndërkaq sot edhe Instituti i Shëndetit Publik, ka propozuar që inspektoratet e mjedisit të bëjnë kontrollin rigoroz të filtrave të ajrit në termocentrale gjatë 24 orëve, kualitetit të karburanteve dhe konsumimit të lëndëve të ngurta djegëse që përdoren për ngrohje nga qytetarët.

Instituti po ashtu ka bërë apel tek qytetarët që të reduktojnë daljet në qytet dhe në vendet me ajër të ndotur sidomos në mëngjes dhe mbrëmje e sidomos personat që kanë sëmundje kronike të sistemit kardiovaskular dhe respirator, fëmijët dhe shtatzënat./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Reagime të ashpra pas deklarimit të Ramës se

Reagime të ashpra pas deklarimit të Ramës se "Veriu i Kosovës me kalimin e viteve është bërë toka e askujt"

Lajme
Çfarë shkruan shtypi gjermanofolës për Milan Radoiçiqin dhe për Vuçiqin

Çfarë shkruan shtypi gjermanofolës për Milan Radoiçiqin dhe për Vuçiqin "pothuajse të nënshtruar" në CNN

Lajme
Kreu i partisë opozitare në Serbi, Ponosh: Radoiçiq u lirua nga paraburgimi, sepse kishte marrëveshje me pushtetin

Kreu i partisë opozitare në Serbi, Ponosh: Radoiçiq u lirua nga paraburgimi, sepse kishte marrëveshje me pushtetin

Lajme
Pas rastit në Banjskë, Elshani: Ka raste kur policët e dorëhequr po kërkojnë të kthehen në punë

Pas rastit në Banjskë, Elshani: Ka raste kur policët e dorëhequr po kërkojnë të kthehen në punë

Lajme
Gashi: Radoiçiqi mund të vritet nga Serbia, njëjtë sikurse Arkani

Gashi: Radoiçiqi mund të vritet nga Serbia, njëjtë sikurse Arkani

Siguri
Shtohen zërat në BE që kërkojnë vendosjen e sanksioneve perëndimore ndaj Serbisë, pas sulmit në veri të Kosovës

Shtohen zërat në BE që kërkojnë vendosjen e sanksioneve perëndimore ndaj Serbisë, pas sulmit në veri të Kosovës

Lajme
Kalo në kategori