LAJMI I FUNDIT:

Publikohet traileri zyrtar i dokumentarit për Bekim Fehmiun

Publikohet traileri zyrtar i dokumentarit për Bekim Fehmiun

Të entjen, pikërisht në 13 vjetorin e vdekjes, është publikuar traileri zyrtar i dokumentarit të gjatë artistik për Bekim Fehmiun.

Dokumentari është bërë me skenar nga gazetari Fahri Musliu dhe regji nga Valmir Tertini.

Trailerin e ka publikuar në rrjetet sociale, regjisori i dokumentarit Valmir Tertini.


Ky dokumentar është xhiruar në gjashtë shtete; Kosovë, Shqipëri, Serbi, Kroaci, Bosnjë dhe Hercegovinë, Itali.

Sipas regjisorit Tertinit, ky projekt që ka nisur në vitin 2019, ka gjetur financim nga Qendra Kombëtare e Kinematografisë në Shqipëri, por jo edhe nga Qendra e Kinematografisë në Kosovë.

Në lidhje me publikimin e dokumentarit ka reaguar edhe ish-presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga përmes një postimi në Facebook.

Jahjaga mes tjerash tha se edhe pse jo fizikisht pranë nesh, Fehmiu do jetoj gjithmonë nëpërmjet veprave të tij.

Më poshtë postimi i plotë i Atifete Jahjaga: 

Sot, në 13 vjetorin e ikjes fizike të aktorit të madh shqipëtar Bekim Fehmiu, nëpërmjet një dokumentari artistik po shfaqet jeta dhe vepra e tij nga regjisori Valmir Tertini
Në këtë dokumentar janë marrë copëza histori nga gjashtë vende, ashtu siç edhe ishte e jeta e Bekim Fehmiut, dhe po i njejti do filloj rrugëtimin e tij nëpër festivale ndërkombëtare.
Bekim Fehmiu edhe pse jo fizikisht pranë nesh, ai do jetoj gjithmonë nëpërmjet veprave të tij.
I përjetshëm kujtimi për të. 

Në trend Magazina

Më shumë
Jo vetëm rrogën e 13-të, emisioni

Jo vetëm rrogën e 13-të, emisioni "Radar" ia pagoi dëgjuesit edhe pushimet verore

Magazina
“A është ai shqiptar”, Rita Ora habit me deklaratën: Vin Diesel më ka treguar për ilirët

“A është ai shqiptar”, Rita Ora habit me deklaratën: Vin Diesel më ka treguar për ilirët

Magazina
Mercedes, Lamborghini e Porsche - Don Xhoni prezanton koleksionin e tij të veturave luksoze: E falënderoj Allahun për gjithçka që më ka dhënë`

Mercedes, Lamborghini e Porsche - Don Xhoni prezanton koleksionin e tij të veturave luksoze: E falënderoj Allahun për gjithçka që më ka dhënë`

Magazina
Ishte duke bërë 'selfie' - Miss Maqedonia bie nga lartësia në Ohër dhe përfundon në spital me 11 brinjë të thyera

Ishte duke bërë 'selfie' - Miss Maqedonia bie nga lartësia në Ohër dhe përfundon në spital me 11 brinjë të thyera

Magazina
Interesim i jashtëzakonshëm për koncertin e Dua Lipës në 'Wembley', të gjitha biletat shiten për pesë minuta

Interesim i jashtëzakonshëm për koncertin e Dua Lipës në 'Wembley', të gjitha biletat shiten për pesë minuta

Magazina
Robert Berisha ankohet për çmimet e larta në jug të Shqipërisë: E dhashë makinën për të paguar shezlonet

Robert Berisha ankohet për çmimet e larta në jug të Shqipërisë: E dhashë makinën për të paguar shezlonet

Magazina
Kalo në kategori