LAJMI I FUNDIT:

Publikohet top dhjetëshja, cila markë e veturave vlen më shumë?

Publikohet top dhjetëshja, cila markë e veturave vlen më shumë?

Interbrand, një kompani që për dekada ka qenë një nga konsulentët më të respektuar përsa i përket zhvillimit të markës, ka publikuar një tjetër raport vjetor që rendit njëqind markat më të vlefshme në botë dhe vlerën e tregut të secilës prej tyre.

Ky është tashmë viti i 24-të që Interbrand kryen kërkimet e saj, duke matur më shumë se 100 mijë kritere të ndryshme për të marrë rezultatet përkatëse.

Ndër 50 markat më të mira, 9 prej tyre janë nga industria e automobilave dhe porosia nuk është shumë befasuese, transmeton Telegrafi.

Markën më të mirë e mban ende gjigandi japonez i automobilave Toyota, i cili sipas vlerësimeve të Interbrand ka një vlerë prej 64.5 miliardë dollarësh dhe është në vendin e 6-të të përgjithshëm në listën e të gjitha markave.

Vetëm një vend pas është Mercedes-Benz, vlera e të cilit është rreth 3 miliardë euro më pak se Toyota, por edhe më shumë se 10 miliardë më shumë se e ardhshmja në listë, BMW.

Në vendin e katërt është kompania e vetme jotradicionale e veturave, dhe kjo është, natyrisht, Tesla. Vlera e kësaj marke vlerësohet në pak më pak se 50 miliardë dollarë.

E pesta është Honda, një tjetër kompani japoneze, e cila, pa dyshim, ia detyron reputacionin e saj jo vetëm veturave, por edhe produkteve të tjera të saj si motoçikletat dhe aeroplanët, por edhe zhvillimit të fuqishëm të teknologjisë robotike.

Mund të konkludohet në mënyrë të ngjashme për markën e 6-të në listë, që është Hyundai. Falë pranisë së tij globale në pothuajse 200 vende të botës, me më shumë se pesë mijë tregtarë, sot Hyundai është një emër me vlerë më shumë se 20 miliardë dollarë.

Në top 10 janë edhe tre marka të njohura gjermane të veturave, vlera e të cilave është shumë e ngjashme dhe arrin në rreth 16 miliardë dollarë. Së pari është Audi, në vendin e 7-të përpara Porsche (8) dhe Volkswagen (9).

Dhe së fundi, lista e top 10-ës është rrumbullakosur nga një prej prodhuesve më të rëndësishëm në historinë e industrisë së automobilave, që është Ford-i amerikan. Dhe vlera e saj është shumë afër 15 miliardë dollarë.

Ndryshe, marka më e vlefshme në përgjithësi është Apple, e cila vlerësohet në më shumë se 500 miliardë dollarë, e ndjekur nga Microsoft dhe Amazon. /Telegrafi/


Në trend Auto

Më shumë
A e dini se për çfarë shërben tapa e derës së veturës, e cila është shumë e rëndësishme?

A e dini se për çfarë shërben tapa e derës së veturës, e cila është shumë e rëndësishme?

Auto
Mercedes po ndryshon dizajnin - shikoni se si do të duket modeli i ri

Mercedes po ndryshon dizajnin - shikoni se si do të duket modeli i ri

Koncepte
Fillon shitja e Golfit të ri, ja çfarë ofron

Fillon shitja e Golfit të ri, ja çfarë ofron

Auto
Volkswagen ishte marka më e shitur në Evropë në vitin 2023

Volkswagen ishte marka më e shitur në Evropë në vitin 2023

Auto
Po vijnë semaforët me një ngjyrë tjetër, me ndihmën e inteligjencës artificiale shkencëtarët zbulojnë metodën si të reduktojnë bllokimet dhe konsumin e karburantit

Po vijnë semaforët me një ngjyrë tjetër, me ndihmën e inteligjencës artificiale shkencëtarët zbulojnë metodën si të reduktojnë bllokimet dhe konsumin e karburantit

Auto
Historia e ideatorit nga Kosova, Qëndrim Thaçi që prodhoi super-makinën shqiptare që do të konkurrojë me Lamborghinin e Ferrarin

Historia e ideatorit nga Kosova, Qëndrim Thaçi që prodhoi super-makinën shqiptare që do të konkurrojë me Lamborghinin e Ferrarin

Auto
Kalo në kategori