LAJMI I FUNDIT:

Pse Qeveria hoqi dorë nga njohja e Kosovës nga Serbia?

Pse Qeveria hoqi dorë nga njohja e Kosovës nga Serbia?

Jeton Zulfaj, këshilltar në Zyrën e Kryeministrit për çështje evropiane dhe rajonale, ka thënë se dialogu nuk ishte në listën e prioriteteve të Vetëvendosjes në përmirësimin e jetës së qytetarëve të vendit.

Reklama

Sipas Zulfajt, prandaj kjo Qeveri është shpresë për këta qytetarë për përmirësimin e jetesës.

“Në agjendën e kryeministrit, çështjet që e mbulojnë dialogun janë prezentë atëherë vetëm kur janë prezentë shtetet e treta, të themi shtetet të cilat vizitojnë dhe hapin temën e dialogut, por nëse unë i listoj të arriturat e kësaj Qeverie gjatë dy vjetëve krejt mediat do ta marrin vetëm pjesën e dialogut” – ka thënë Zulfaj.

Zulfaj më tej ka sqaruar edhe çështjen e njohjes, të cilën fillimisht Vetëvendosje e kishte në qendër.

“Nuk është se vetëm ne e kemi thënë ‘njohjen në qendër’, e ka thënë edhe Biden e të gjithë. Nuk është e re që duhet të ketë marrëveshje finale dhe me njohjen në qendër, ajo çka ndodhi dhe ne marrëveshjen duhet ta bëjmë me Serbinë, por ndryshoi oferta e cila është e arritshme për momentin” – ka thënë më tej Zulfaj në Kallxo Përnime.

Në trend Lajme

Më shumë
Serbia “aktivizon” 48 baza ushtarake rreth kufirit me Kosovën, banorët e Karaçevës kërkojnë mbrojtje nga shteti

Serbia “aktivizon” 48 baza ushtarake rreth kufirit me Kosovën, banorët e Karaçevës kërkojnë mbrojtje nga shteti

Siguri
“Video të reja nga Kosova tronditin Serbinë...”: Si i raportuan mediat rajonale pamjet e fundit të publikuara nga Policia e Kosovës

“Video të reja nga Kosova tronditin Serbinë...”: Si i raportuan mediat rajonale pamjet e fundit të publikuara nga Policia e Kosovës

Lajme
Sulmohet me gurë e mjete të rënda shtëpia e shqiptarit në Medvegjë, kërkohet ndihmë nga Shqipëria e OSBE

Sulmohet me gurë e mjete të rënda shtëpia e shqiptarit në Medvegjë, kërkohet ndihmë nga Shqipëria e OSBE

Lugina
Policia e Kosovës publikon të gjitha pamjet me dron të lëvizjeve të grupit terrorist serb para sulmit në veri

Policia e Kosovës publikon të gjitha pamjet me dron të lëvizjeve të grupit terrorist serb para sulmit në veri

Lajme
Walker kërkon hetim serioz ndaj KFOR-it: Ka zëra që thonë se ata negociuan dhe lejuan që sulmuesit të largoheshin

Walker kërkon hetim serioz ndaj KFOR-it: Ka zëra që thonë se ata negociuan dhe lejuan që sulmuesit të largoheshin

Lajme
Skenarët e rrezikshmëm të Serbisë dhe Rusisë, sipas ekspertit amerikan Daniel Serwer

Skenarët e rrezikshmëm të Serbisë dhe Rusisë, sipas ekspertit amerikan Daniel Serwer

Lajme
Kalo në kategori