Nëse jeni një nga 1.3 miliardë përdoruesit e këtij aplikacioni, paralajmëron media e Amerikës së Veriut, një problem i ri dhe serioz mund t’ju bindë ta braktisni atë.

“Të gjithë e dimë që Facebook jeton nga të dhënat tona, kështu paguajmë për shërbimet e tyre gjoja falas. Por duhet të ketë një kufi. Nëse ne pranojmë kushtet e Facebook Messenger, çfarë do të thotë kjo për ne dhe vlerën që ne i vendosim privatësisë sonë”, pyet Zak Doffman, gazetar i specializuar në sigurinë kibernetike në artikullin e tij për Forbes, ku ai shpjegon pse duhet të ndalojmë së përdoruri këtë aplikacion.

Sipas një përmbledhjeje, për shkak të një serie fatkeq ngjarjesh (marrëdhënie me administrimin e dobët të publikut dhe komunikim shumë i dobët), debakli i WhatsApp që ka bërë që mijëra përdorues të migrojnë në Signal ose Telegram këto ditë, transmeton Telegrafi.

Ai shpjegon se mbrojtja kryesore e Whastapp kur diskuton mbi politikat e saj të privatësisë është se nuk mund të shohë mesazhe private. Por nëse jeni një përdorues i Messenger, vini re, nuk jeni aq me fat …

Ai pretendon se një ilustrim perfekt i respektit të pakët të Facebook Messenger për privatësinë doli në dritë kur studiuesit e sigurisë kibernetike Tommy Mysk dhe Talal Haj Bakr zbuluan një vit më parë që aplikacioni po shkarkonte bashkëngjitjet private të dërguara midis përdoruesve në serverat e vet, si dhe lidhje me skedarët dhe faqet e internetit të përbashkëta.

Bazuar në analizën e tyre, kriptimi nuk duhet të merret si i mirëqenë: fakti që ne mund të telefonojmë dhe dërgojmë mesazhe nga kudo në botë, të sigurt nga sondat e rrjetit qeveritar dhe aktorët e këqij është një avantazh i madh.

Kjo, thotë ai, i vë përsëri në fokus praktikat e Facebook. Mos harroni se në vitin 2019, Mark Zuckerberg argumentoi se mesazhet private do të bëheshin normalja e re, duke zëvendësuar nevojën shoqërore për të ndarë gjithçka, kudo. Kjo pasoi raportet e hershme të planeve të Facebook për të integruar WhatsApp me Messenger dhe Instagram DM, duke krijuar një gjigant mesazhesh që u shërben gati 3 miliardë përdoruesve.

Në atë kohë, kishte raportime se Messenger do të bëhej një sistem i kriptimit fund-për-fund, i cili ishte një përmirësim i madh. Por dy vjet më vonë, ne nuk kemi parë ndonjë përparim të prekshëm. Sidoqoftë, ajo që kemi parë është fillimi i këtij integrimi, duke filluar me Messenger dhe Instagram, pa ndonjë përmirësim të sigurisë”, thotë ai.

Vitin e kaluar, Facebook deklaroi se mbeti “shumë i përkushtuar për ta bërë Messenger-in të koduar”. Në fakt, Jay Sullivan i Facebook siguroi komitetin e Senatit në vitin 2019 se “njerëzit duhet të jenë në gjendje të komunikojnë në mënyrë të sigurt dhe private me miqtë dhe të dashurit e tyre, përfshirë Facebook, duke dëgjuar ose monitoruar bisedat e tyre”.

Sullivan tha gjithashtu që përdoruesit duhet të jenë në gjendje të paraqesin informacione mjekësore dhe financiare “me besimin se nuk do të bien në duart e hajdutëve të identitetit ose të tjerëve me qëllim të keq”.

Doffman është i prerë: “Këshilla tani është e thjeshtë. Nëse jeni akoma në Messenger ose nëse përdorni DM të Instagram-it për ndonjë gjë tjetër përveç kontakteve të rastësishme, atëherë është koha të ndërroni. Opsioni më i lehtë është ende WhatsApp. Nëse dëshironi një mundësi më të sigurt, atëherë ekzekutoni Signal paralelisht. Do të jetë më e dobishme kur bashkohen më shumë kontakte”. /Telegrafi/