LAJMI I FUNDIT:

Protestuesit sulmojnë me domate veturën e kryeministrit australian

Protestuesit sulmojnë me domate veturën e kryeministrit australian

Kryeministri australian, Scott Morrison u gjuajt me domate dhe gjak të rremë gjersa vetura e tij u sulmua nga protestuesit gjatë një vizite në Universitetin e Queensland.

Reklama

Morrison ishte duke vizituar qendrën e zhvillimit të vaksinave të universitetit, ku po punohet për një vaksinë COVID-19, kur u vu në shënjestër të protestuesve që lanë veturën e tij dhe një ndërtesë me lëng të kuq.

Ai u shoqërua me protesta pasi u bllokua në një ndërtesë të kampusit, ndërsa protestuesit – të cilët po demonstronin për të rritur ndërgjegjësimin për ndalimin e refugjatëve në Australi – hodhën ngjyrë të kuqe dhe domate, transmeton Telegrafi.

Protestuesit nga grupi i bashkësisë së solidaritetit të refugjatëve Meanjin thanë në një deklaratë se po protestonin për ndalimin e refugjatëve dhe azilkërkuesve në paraburgimin të imigracionit.

Australia është vënë në kritika për politikat e saj të imigracionit dhe trajtimin e refugjatëve dhe azilkërkuesve.

Ndryshe, kushtet në qendrat e paraburgimit në ishujt e largët të Manus në Papua Guinea e Re dhe në Nauru në Paqësor janë përshkruar nga Kombet e Bashkuara si “të ashpra” dhe “joadekuate”, ndërsa Amnesty International e quajti Nauru një “burg në ambient të hapur”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Amerika
Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Amerika
Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Evropa
Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Evropa
Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Evropa
Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Serbia
Kalo në kategori