Në ndeshjen e dytë të Kupës së Botës të vendit në Katar, të premten shpërthyen konfrontimet midis tifozëve pro-iranian dhe protestuesve.

Reklama

Disa tifozë protestues thanë se u morën flamuj, ndërsa të tjerë u bërtitën dhe u ngacmuan, raporton bbc.

Zyrtarët e sigurisë së stadiumit konfiskuan gjithashtu bluza dhe sende të tjera që shfaqnin ndjenja antiqeveritare.

Protestat kanë përfshirë Iranin që nga vdekja e 22-vjeçares Mahsa Amini në muajin shtator, transmeton Telegrafi.

Amini u arrestua në Teheran nga policia e moralit pasi dyshohet se nuk i mbuloi flokët siç duhet dhe vdiq tre ditë më vonë në paraburgim. Demonstratat u përhapën në të gjithë vendin me njerëz që kërkonin ndryshime të tilla si më shumë liri ose përmbysje të shtetit, dhe qeveria është përgjigjur me një goditje vdekjeprurëse.

Reklama
Reklama

Të premten – në ndeshjen e Kupës së Botës të Iranit kundër Uellsit – disa protestuesve iu rrëmbyen flamujt e Persisë para-revolucionare nga tifozët pro-qeveritar në stadiumin Ahmad Bin Ali.

Thuhet se u hodhën edhe ofendime ndaj disa njerëzve të veshur me bluza me fjalët “grua, jetë, liri” – një frazë që është bërë një thirrje tubuese mes protestuesve kundër autoriteteve të Iranit.

Një spektator iranian pretendoi se policia e Katarit e urdhëroi atë të lante emrat e protestuesve të vrarë nga forcat iraniane të sigurisë nga krahët dhe gjoksi i saj pasi u ankuan fansat pro-qeveritare.

Një grua tjetër tha se ajo u pengua të vishte një bluzë me fytyrën e zonjës Amini në stadium.

Reklama

Gratë që jepnin intervista për shtypin e huaj në lidhje me protestat u panë gjithashtu të dhunuara nga të paktën një grup burrash.

Reklama

Disa përdorën celularët e tyre për të filmuar gratë që gjithashtu iu nënshtruan sulmeve verbale dhe burrat duke brohoritur me zë të lartë, “Republika Islamike e Iranit”.

Vetë ndeshja, të cilën Irani e fitoi 2-0 kundër Uellsit, i pa lojtarët iranianë të sharë dhe fishkëllyer teksa këndonin himnin kombëtar të vendit përpara fillimit.

Në ndeshjen e tyre të mëparshme kundër Anglisë të hënën, lojtarët qëndruan të heshtur gjatë himnit në një shprehje të dukshme të mbështetjes për protestat antiqeveritare.

Reklama

Disa tifozë në stadium mbanin kapele me emrin e ish-futbollistit iranian, Voria Ghafouri.

Një kritik i qeverisë iraniane, ai u arrestua në Iran të enjten dhe thuhet se u mor nga autoritetet pasi u akuzua për përhapje propagande.

Lojtari iranio-kurd ka qenë një zë i profilit të lartë që ka mbrojtur kurdët iranianë brenda vendit.

Reklama

Në fillim të kësaj jave, Këshilli i OKB-së për të Drejtat e Njeriut votoi për të ngritur një mision faktmbledhës për të hetuar shtypjen e protestave antiqeveritare në Iran.

OKB-ja tha se Irani ishte në një krizë “të plotë” dhe më shumë se 300 njerëz ishin vrarë dhe 14 mijë të tjerë ishin arrestuar gjatë nëntë javëve të fundit.

Reklama

Irani e hodhi poshtë atë si një dredhi politike arrogante. /Telegrafi/