Kompania mëmë e Facebook, Meta tha të hënën se po hiqte përmbajtjen që mbështeste ose lavdëronte sulmin ndaj ndërtesave të qeverisë braziliane nga demonstruesit antidemokratikë.

Ndryshe, dhjetëra mijëra mbështetës të ish-presidentit të ekstremit të djathtë të Brazilit, Jair Bolsonaro, thyen dritaret e pallatit presidencial, përmbytën pjesë të Kongresit dhe plaçkitën dhomat në Gjykatën e Lartë në një kryengritje prej më shumë se tre orësh.

“Përpara zgjedhjeve, ne e caktuam Brazilin si një vend të përkohshëm me rrezik të lartë dhe kemi hequr përmbajtjen që u bën thirrje njerëzve të marrin armët ose të pushtojnë me forcë Kongresin, pallatin presidencial dhe ndërtesa të tjera federale”, citohet të jetë thënë në një deklaratë të Meta.

Reklama

“Ne po e përcaktojmë gjithashtu këtë si një ngjarje dhune, që do të thotë se do të heqim përmbajtjen që mbështet ose vlerëson këto veprime”. “Ne po ndjekim në mënyrë aktive situatën dhe do të vazhdojmë të heqim përmbajtjen që shkel politikat tona”.

Reklama

Presidenti i majtë Luiz Inacio Lula da Silva mori detyrën më 1 janar pasi mposhti Bolsonaron në balotazhin e zgjedhjeve në tetor, duke i dhënë fund qeverisë më të djathtë të Brazilit në dekada.

Bolsonaro refuzoi të pranonte humbjen dhe disa mbështetës kanë pretenduar se zgjedhjet ishin vjedhur, me njerëz që u drejtuan në mediat sociale dhe platformat e mesazheve nga Twitter, Telegram dhe TikTok në YouTube dhe Facebook, për të organizuar protesta.

Reklama

Kështu, gjykatësi i Gjykatës së Lartë të Brazilit, Alexandre de Moraes, ka urdhëruar platformat e mediave sociale të bllokojnë përdoruesit që përhapin propagandë antidemokratike.

Telegram, TikTok, Twitter dhe YouTube nuk u janë përgjigjur menjëherë kërkesave për koment. /Telegrafi/