LAJMI I FUNDIT:

Prindërit tuaj jetojnë më gjatë nëse shpenzoni më shumë kohë me ta

Prindërit tuaj jetojnë më gjatë nëse shpenzoni më shumë kohë me ta

Një studim i kryer nga Universiteti i Kalifornisë ka zbuluar se vetmia është faktor i rëndësishëm në dobësimin e kualitetit të jetës te njerëzit.

Rezultatet tregojnë se vetmia mund të shpie në sëmundje të ndryshme dhe, në disa raste, edhe në vdekje të parakohshme te personat në moshë, transmeton Telegrafi.

Kjo do të thotë se prindërit tuaj do të jetojnë më gjatë nëse shpenzoni më shumë kohë me ta.

Për këtë konstatim, studimi i quajtur ‘Solitude of the Elderly’ kishte analizuar 1,600 të rritur me moshë mesatare 71 vjet.

Studimi kishte zbuluar se 23% e pjesëmarrësve të vetmuar të studimit kishin vdekur brenda gjashtë vjetëve. Në anën tjetër, ata të cilët kishin qenë më të shoqërueshëm, kishin pasur tendenca të jetojnë më gjatë. /Telegrafi/


Në trend Femra

Më shumë
Gënjeshtrat që duhet t’i mësoni nëse ndesheni me njerëz dashakeqës – ekspertja jep këto këshilla “për të mbijetuar”

Gënjeshtrat që duhet t’i mësoni nëse ndesheni me njerëz dashakeqës – ekspertja jep këto këshilla “për të mbijetuar”

Psikologji
Metoda sekrete të grimit, për t'i bërë sytë të duken më të mëdhenj

Metoda sekrete të grimit, për t'i bërë sytë të duken më të mëdhenj

Femra
Filtri që po

Filtri që po "tmerron" përdoruesit në TikTok - a dukemi me të vërtetë kështu siç na paraqet ky efekt në platformë?

Femra
Trendet e syzeve të vjeshtës, pesë modelet që duhet të provoni sezonin e ri

Trendet e syzeve të vjeshtës, pesë modelet që duhet të provoni sezonin e ri

Moda
A është mirë që të hani turshi tash kur jeni shtatzënë?

A është mirë që të hani turshi tash kur jeni shtatzënë?

Shtatzëna
Jennifer Aniston shijon kohën në Beverly Hills duke u kujdesur për pamjen e saj

Jennifer Aniston shijon kohën në Beverly Hills duke u kujdesur për pamjen e saj

Femra
Kalo në kategori