LAJMI I FUNDIT:

Princi saudit do të takohet me Trumpin më 20 mars

Princi saudit do të takohet me Trumpin më 20 mars
President Donald Trump shakes hands with Saudi Defense Minister and Deputy Crown Prince Mohammed bin Salman, Tuesday, March 14, 2017, in the State Dining Room of the White House in Washington. (AP Photo/Evan Vucci)

Trashëgimtari i fronit mbretëror i Arabisë Saudite do të takohet me presidentin amerikan, Donald Trump në Uashington më 20 mars dhe të dy pritet të bisedojnë mbi strategjitë për të luftuar ndikimin e Iranit në Lindjen e Mesme dhe në Gjirin Persik.

Reklama

Princi 32-vjeçar, Muhammad bin Salman gjithashtu pritet të flas me Trumpin për ndryshimet politike dhe kulturore që ai po zbaton në Arabinë Saudite.

Princi e kishte pritur me nderimet më të larta Trumpin në Riad, 10 muaj më parë.

Irani dhe Arabia Saudite janë të përfshira në luftën në Jemen, ku Teheranët mbështetë rebelët Huthi në luftimet kundër forcave qeveritare të Jemenit që mbështeten nga Arabia Saudite.

Irani ka mohuar pretendimet se furnizon me armë rebelët. Shtetet e Bashkuara dhe sauditët kanë paraqitur fakte që, sipas tyre, dëshmojnë se Irani furnizon me raketa rebelët. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
AccuWeather me parashikim të detajuar për verën - çfarë moti e pret Ballkanin?

AccuWeather me parashikim të detajuar për verën - çfarë moti e pret Ballkanin?

Botë
Një gjerdan i dhëmbëve Megalodon gjendet në rrënojat e Titanikut

Një gjerdan i dhëmbëve Megalodon gjendet në rrënojat e Titanikut

Botë
Biden rrëzohet gjatë një ceremonie të diplomimit të kadetëve ushtarakë në Kolorado

Biden rrëzohet gjatë një ceremonie të diplomimit të kadetëve ushtarakë në Kolorado

Amerika
Ukraina rrëzoi më shumë se 30 raketa dhe drone brenda natës – vijnë pamjet e fundit nga vija e frontit pranë Bakhmut

Ukraina rrëzoi më shumë se 30 raketa dhe drone brenda natës – vijnë pamjet e fundit nga vija e frontit pranë Bakhmut

Botë

"Një tragjedi me përmasa të mëdha": Në një luginë, policia meksikane ka gjetur 45 qese me mbetje njerëzore

Amerika
Kievi nën sulme, alarme për sulme ajrore gjithandej - këto janë zhvillimet e fundit rreth luftës në Ukrainë

Kievi nën sulme, alarme për sulme ajrore gjithandej - këto janë zhvillimet e fundit rreth luftës në Ukrainë

Botë
Kalo në kategori