Apple ka prezantuar iPhone 14 dhe 14 Plus, duke ruajtur pjesën më të madhe të dizajnit të iPhone 13 – duke përfshirë një nivel për kamerën selfie të telefonit dhe sensorët Face ID.

Reklama

Kjo është në përputhje me thashethemet që tregonin se vetëm modelet 14 Pro do të humbnin nivelin. Sido që të jetë, 14 duket shumë si 13 në shikim të parë, me të njëjtin ekran të sheshtë dhe shina. Modelet amerikane të iPhone 14 eliminojnë gjithashtu tabakën fizike të kartës SIM, duke hyrë të gjitha në eSIM. Modeli standard i iPhone 14 fillon nga 799 dollarë dhe 14 Plus fillon nga 899 dollarë.

Reklama

Modelet amerikane të iPhone 14 gjithashtu heqin tabakën fizike të SIM-it, duke hyrë të gjitha në eSIM. iPhone 14 ka një ekran 6.1 inç (15.4 cm), ndërsa 14 Plus ofron një ekran të madh 6.7 inç (17 cm), raporton theverge.

Reklama
LIVE: Apple prezanton telefonin e ri iPhone 14 LIVE: Apple prezanton telefonin e ri iPhone 14

Modeli 14 Plus pretendon se ofron jetëgjatësinë më të mirë të baterisë së çdo iPhone, transmeton Telegrafi.

Të dy modelet vazhdojnë të ofrojnë chipa A15 Bionic të vitit të kaluar – një ndryshim i madh për Apple, i cili zakonisht ka prezantuar një procesor të ri që do të përdoret nga e gjithë portofoli i saj i iPhone çdo vit.

Reklama

Në pjesën e përparme të kamerës, ka një kamerë ultra të gjerë dhe një kamerë të re kryesore 12 megapikselë me hapje f/1.5 dhe stabilizim të bazuar në sensor.

Apple pretendon se ka një përmirësim 49% në cilësinë e imazhit me dritë të ulët dhe se Modaliteti i Natës është dy herë më i shpejtë tani.

Ekziston gjithashtu një kamerë e re TrueDepth 12 megapikselë me fokus automatik në pjesën e përparme.

Reklama

Apple thotë se do të aplikojë gjithashtu përpunimin e imazhit Deep Fusion më herët në linjën e imazhit, duke përmirësuar performancën në dritë të ulët dhe interpretimin e ngjyrave, duke e quajtur këtë teknologji “Motor fotonik”.

Reklama

Regjistrimi i videos merr gjithashtu një modalitet të ri stabilizimi të quajtur Modaliteti i Veprimit që përdor të gjithë sensorin për një qëndrueshmëri të tillë.

Apple prezanton Apple Watch Series 8 Apple prezanton Apple Watch Series 8

Debutimi i iPhone 14 vjen në një moment unik: inflacioni po rrit çmimin e absolutisht çdo gjëje – duke përfshirë teknologjinë e konsumatorit – dhe buxhetet e familjeve janë zbehur.

Google ka nisur një fushatë turpëruese publike duke i kërkuar Apple të miratojë standardin e saj të hapur për mesazhe.

Dhe kompania duhet të përballet me faktin se njerëzit në SHBA thjesht nuk duan një iPhone të vogël, pavarësisht përpjekjeve të saj për të shitur një të tillë gjatë dy viteve të fundit.

Reklama
Reklama

Gjithçka zbret në një sasi të pazakontë presioni ndërsa Apple organizon zbulimin vjetor të iPhone nga kampusi i saj i shkëlqyeshëm i Silicon Valley. /Telegrafi/