Kompania e madhe teknologjike, Apple do të prezantojë gjatë ditës së sotme serinë më të re të telefonave iPhone 14.

Është ngjarja e tretë live e kompanisë për këtë vit, dhe presim të shohim mjaft njoftime të mëdha – nga linja e iPhone 14 tek një model i ri Apple Watch “Pro” deri te gjenerata e ardhshme e AirPods Pro – plus një mori gjërash të tjera.

Telegrafi do t’iu mbajë të informuar rreth ngjarjes kryesore të ditës në rrafshin e teknologjisë.

Lajme Live

6 muaj

Sa do të kushtojnë modelet e telefonit iPhone 14 Pro dhe iPhone Pro Max

Sa do të kushtojnë modelet e telefonit iPhone 14 Pro dhe iPhone Pro Max

Apple ka prezantuar zyrtarisht iPhone 14 Pro dhe iPhone 14 Pro Max. Të dy aparatet kanë një prerje të re në formë pilule dhe mund të rregullohet në mënyrë dinamike, në ridizajnimin e parë të madh të ekranit që kur Apple prezantoi iPhone X në 2017.

Të dyja pajisjet kanë gjithashtu një çip A16 Bionic më të shpejtë dhe një ekran gjithmonë ndezur.

iPhone 14 Pro do të fillojë nga 999 dollarë (euro) dhe iPhone 14 Pro nga 1,099 dollarë (euro), raporton theverge.

Të dyja do të jenë në dispozicion për porositje paraprake më 9 shtator dhe në dyqane më 13 shtator.

6 muaj

Sa do të kushtojë një iPhone 14 dhe iPhone 14 Plus

Sa do të kushtojë një iPhone 14 dhe iPhone 14 Plus

iPhone 14 i fundit do të fillojë nga 799 dollarë (euro), njoftoi Apple, që është i njëjti çmim fillestar si iPhone 13 i vitit të kaluar, por me të gjitha veçoritë e reja.

Modeli më i madh i iPhone 14 Plus do të fillojë nga 899 dollarë (euro).

Lajmi sjell lehtësim për ata që ishin të shqetësuar për rritjen e çmimeve.

Përpara ngjarjes, disa prisnin që Apple të rriste çmimin e iPhone 14 më të fundit për shkak të pengesave të zinxhirit të furnizimit dhe presioneve inflacioniste.

6 muaj

Apple zbulon lidhjen satelitore

Apple zbulon lidhjen satelitore

Apple zbuloi veçorinë e lidhjes satelitore të përfolur prej kohësh të quajtur Emergency SOS nëpërmjet Satelitit.

Mjeti ka për qëllim të ndihmojë njerëzit të komunikojnë kur shërbimi i tyre celular nuk funksionon – një proces që Apple tha për vite të tëra për ta bërë realitet…më shumë.

6 muaj

iPhone-ët e fundit eliminojnë kartat fizike SIM

iPhone-ët e fundit eliminojnë kartat fizike SIM

Apple njoftoi se linja e saj e fundit e iPhone eliminon nevojën për një kartë SIM fizike dhe në vend të kësaj përdor një kartë dixhitale, “e-SIM”.

Me këtë opsion, ju mund të ruani shumë karta e-SIM në të njëjtën pajisje dhe të keni shumë plane celulare dhe numra telefoni në të njëjtin telefon.

Gjithashtu parandalon që të tjerët të heqin kartën fizike SIM nëse iPhone juaj humbet ose vidhet.

Apple tha se të gjitha modelet amerikane të iPhone nuk do të kenë më tabaka SIM.

6 muaj

Prezantimi telefoni i ri iPhone 14

Prezantimi telefoni i ri iPhone 14

Apple zbuloi linjën e re të smartfonëve të mërkurën, duke përfshirë iPhone 14 të ri me një ekran 6.1 inç dhe iPhone 14 Plus me një ekran më të madh 6.7 inç.

“Siç mund ta shihni, ne po ecim më mirë me iPhone 14 dhe akoma më shumë me iPhone 14 plus”, tha CEO Tim Cook teksa prezantoi linjën.

iPhone-ët e fundit kanë jetëgjatësi më të gjatë të baterisë dhe xhami “mburojë qeramike” të smartfonit…më shumë.

6 muaj

Më në fund prezantohet Apple Watch Ultra

Më në fund prezantohet Apple Watch Ultra

Pas më shumë se një viti thashetheme, Apple më në fund ka prezantuar Apple Watch Ultra – një orë inteligjente e fortë, premium që tani qëndron në krye të linjës së orëve inteligjente të Apple. Ora prezanton një dizajn të ri me një ekran më të madh, si dhe një dizajn të ri për eksplorim dhe aktivitet në natyrë.

Ka një mbrojtëse të re butonash në anë, me një kuti titani 49 mm dhe kurorë dixhitale të ridizajnuar…më shumë.

6 muaj

Apple thotë se ora e saj e re mund të zbulojë saktësisht kohën kur keni pësuar aksident me veturë

Apple thotë se ora e saj e re mund të zbulojë saktësisht kohën kur keni pësuar aksident me veturë

Apple Watch Series 8 do të jetë në gjendje të zbulojë saktësisht kohën kur keni pësuar aksident me veturë, sipas Ron Huang, nënkryetar i Sensing & Connectivity në Apple.

Gjatë ngjarjes së Apple, ai tha se kompania kaloi vite duke studiuar përplasjet e veturave, duke përfshirë përplasjet e përparme, anësore, të pasme dhe përmbysjet.

Ai mund të zbulojë “momentin e saktë të goditjes” duke përdorur barometrin e orës, GPS dhe mikrofonin dhe mund të përdoret në llojet më të njohura të automjeteve, sipas Huang.

“Ne me të vërtetë shpresojmë që të mos keni nevojë për të, por ndiheni pak më të sigurt sa herë që hipni në një veturë”, tha Huang.

Këto orë inteligjente kanë të njëjtën teknologji për zbulimin e përplasjeve dhe sistemin operativ WatchOS 9, por vijnë me një çmim fillestar prej 249 dollarë (euro) për modelet GPS dhe 299 dollarë (euro) për modelet celulare.

6 muaj

Prezantohet Apple Watch Series 8

Prezantohet Apple Watch Series 8

Tim Cook prezantoi të mërkurën Apple Watch Series 8, produkti i parë i madh harduerësh i zbuluar në këtë ngjarje.

“Ne jemi duke parë paraprakisht linjën tonë më të mirë të Apple Watch”, tha Cook.

Ashtu si versionet e mëparshme të orës inteligjente të Apple, produkti ka për qëllim të motivojë përdoruesit të qëndrojnë aktivë dhe në formë, thanë drejtuesit e Apple.

Apple gjithashtu vuri në dukje theksin e orës në shëndetin e grave, duke përfshirë veçoritë për gjurmimin e cikleve menstruale, si parashikimi i ovulacionit…më shumë.

6 muaj

Tim Cook nis ngjarjen që fokusohet në iPhone, AirPods dhe Apple Watch

Tim Cook nis ngjarjen që fokusohet në iPhone, AirPods dhe Apple Watch

Tim Cook hapi ngjarjen e Apple të mërkurën duke thënë se fokusi do të jetë në iPhone, AirPods dhe Apple Watch.

“Sot ne jemi këtu për të folur për tre produkte që janë bërë thelbësore në jetën tonë”, tha CEO Cook.

“Sot, ne do t’i bëjmë këto produkte dhe këto përvoja edhe më të mira”, shtoi ai.

6 muaj

Fillon ngjarja e Apple – pritet të prezantohen shumë produkte

Fillon ngjarja e Apple – pritet të prezantohen shumë produkte

Ngjarja ‘Far Out’ Apple iPhone 14 ka filluar tashmë dhe duhet të zgjasë për rreth 2 orë. Apple pritet të prezantojë të gjitha produktet.

Ndryshe nga ngjarja e iPhone 13, njoftimi i iPhone 14 nuk do të jetë thjesht një tjetër çështje virtuale.

Vërtetë, do të ketë një modul të para-regjistruar që do të transmetohet përmes faqes zyrtare të Apple në shfletuesit e mbështetur, aplikacionin Apple TV dhe përmes YouTube.

Megjithatë, për pak të zgjedhur, Apple do të mbajë një seancë praktike me telefonat e rinj dhe do të shikojë të zbulojë në kampusin e saj të “anijes kozmike” në Cupertino, dhe më vonë do të ketë një nderim personal për Steve Jobs, kështu që duart e Tim Cook do të jetë plot të mërkurën me dy adresa për një audiencë live.

6 muaj

Çfarë mund të presim nga ngjarja e sotme e Apple

Çfarë mund të presim nga ngjarja e sotme e Apple

iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro dhe iPhone 14 Pro Max do të zbulohen më 7 shtator, duke përfaqësuar listën më të madhe (në madhësi mesatare) dhe më të shtrenjtë (në çmim mesatar MSRP) të iPhone që Apple ka shpallur ndonjëherë.

Ky është njoftimi më i madh i ditës, pasi modelet e iPhone 14 janë vendosur të zëvendësojnë serinë më të shitur të iPhone 13 5G që e çoi Apple në një rekord të ri të pjesës së tregut në SHBA (mbi 50 për qind e amerikanëve zotërojnë iPhone për herë të parë).

Ndryshe nga vitet e mëparshme, nuk do të ketë një mini iPhone dhe iPhone 14 nuk do ta zërë vendin e tij as në madhësi, as në çmim…më shumë.

6 muaj

Çfarë nuk duhet pritur sot nga Apple

Çfarë nuk duhet pritur sot nga Apple

Ndërsa iPhone 14 pritet të jetë përpara dhe në qendër, disa njoftime të tjera harduerike janë më pak të mundshme.

Shumë analistë besojnë se Apple do të presë të zbulojë iPad-ët e rinj dhe kompjuterët Mac në një ngjarje të veçantë, ndoshta muajin e ardhshëm…më shumë.

6 muaj

A do të ketë ngritje të çmimit për telefonat e rinj iPhone?

A do të ketë ngritje të çmimit për telefonat e rinj iPhone?

Shumë presin që Apple të ngrejë çmimet për iPhone-ët e tij më të fundit pasi inflacioni dhe problemet e zinxhirit të furnizimit vënë presion të ri mbi gjigantin e teknologjisë.

Por përkeqësimi i kushteve ekonomike po shtrëngon gjithashtu konsumatorët, duke detyruar Apple të balancojë nevojën për të rritur çmimet me rrezikun e pengimit të njerëzve që të përmirësojnë iPhone-ët e tyre…më shumë.

6 muaj

Apple Watch dhe AirPods gjithashtu mund të marrin përditësime

Apple Watch dhe AirPods gjithashtu mund të marrin përditësime

Nuk është vetëm iPhone.

Apple thuhet se do të zbulojë disa modele të reja të Apple Watch në ngjarjen e së mërkurës, duke përfshirë një model Pro të nivelit më të lartë që synon posaçërisht për entuziastët e sportit dhe fitnesit.

Apple thuhet gjithashtu se po planifikon të nxjerrë në treg AirPod Pro të azhurnuar, kufjet e tij me valë të nivelit më të lartë.

Linja AirPods është dëshmuar të jetë një nga sukseset më të mëdha të Apple në vitet e fundit.

6 muaj

Ndryshime të mëdha po vijnë në iMessage

Ndryshime të mëdha po vijnë në iMessage

Apple pritet të shpallë një datë zyrtare të lëshimit për iOS 16, versioni më i fundit i softuerit të tij celular, i cili u zbulua për herë të parë në muajin qershor.

Përditësimi i softuerit do t’i lejojë përdoruesit të personalizojnë ekranet e kyçjes së iPhone, të ngjashëm me Android.

Ai gjithashtu do të shfaqë ndryshime në iMessage, duke përfshirë aftësinë për të modifikuar ose hequr mesazhet dhe për të shënuar mesazhet si të palexuara.

Kompania më parë tha se këto opsione janë ndër veçoritë më të kërkuara nga përdoruesit.

6 muaj

Jo vetëm telefonat, Apple ka edhe befasi të tjera

Jo vetëm telefonat, Apple ka edhe befasi të tjera

Në fund të muajit gusht, gjiganti nga Cupertino njoftoi një ngjarje ku do të prezantojë disa pajisje të reja, ndër të cilat më të priturat janë iPhone-ët e rinj.

Ngjarja është planifikuar për sonte, do të zhvillohet në Teatrin Steve Jobs dhe quhet Far Out.

Në konferencë pritet të prezantohen katër iPhone të rinj, një “Apple Watch” e re dhe sipas disa njoftimeve një iPad dhe kufje të reja.

Apple po e ndërpret edhe modelin “Mini” iPhone, ndaj këtë vit priten pajisje me ekrane 6.1 dhe 6.7 inç.

Kjo është ngjarja e parë e kompanisë në ambiente të mbyllura që nga fillimi i pandemisë, duke njoftuar promovimin e pajisjeve të reja.

Bazuar në raport, pajisjet më të fundit pritet të marrin një dizajn të ri, kamerë, ruajtje dhe përditësime të dizajnit, si dhe lidhje me rrjetin satelitor.

Analistët kanë njoftuar se Apple mund të rrisë çmimin e iPhone këtë vit. Kërcimi me shumë gjasa do të vlejë për modelet “Pro”, ndërsa çmimet e modeleve të nivelit të ulët do të mbeten të pandryshuara.

Pritet edhe shpallja e ekskluziviteteve të reja të Apple TV.