LAJMI I FUNDIT:

Presidenti i UEFA-s, Ceferin: Superliga Evropiane nuk do të ndodhë kurrë

Presidenti i UEFA-s, Ceferin: Superliga Evropiane nuk do të ndodhë kurrë

Presidenti i UEFA-s, Aleksander Ceferin, ka folur për të ardhmen e futbollit evropian, duke pretenduar se Superliga Evropiane nuk do të ndodhë kurrë, pavarësisht se çfarë thotë kompania organizatore A22.

Reklama

Ceferin ka zbuluar se mungesa e konsensusit për Superligën do të thotë se ajo është e destinuar për dështim.

Duke folur për SkyBet në një intervistë të mbajtur nga Mundo Deportivo, Ceferin pohoi se protestat në Angli do të ishin parë në të gjithë Evropën.

Po ridizanjohet formati i Superligës Evropiane - përfshihen 50 ekipe
Lexo po ashtu Po ridizanjohet formati i Superligës Evropiane - përfshihen 50 ekipe

“Pa klubet angleze, Liga e Kampionëve nuk është e njëjtë. Kjo është arsyeja pse Superliga nuk do të ekzistojë. Klubet gjermane janë në të njëjtin pozicion, ata nuk u bashkuan drejtpërdrejt dhe nuk ishte e nevojshme që njerëzit të dilnin në rrugë”, ka thënë fillimisht Ceferin.

“Nëse Bayern Munich dhe Borussia Dortmund do të ishin bashkuar, do të kishim parë njerëz në rrugë, ashtu si në Angli. Franca ishte kundër saj dhe në Spanjë ka vetëm dy klube nga tetëmbëdhjetë që duan”.

Ai pranoi se disa klube ishin më të etur për idenë se të tjerët në Angli. Me sa duket, Chelsea dhe Manchester City ishin më pak të bindur nga projekti.

“Ata të dy ishin në mëdyshje që në fillim. Njëri prej tyre më telefonoi për të bashkuar forcat. Nuk u pëlqeu ideja, por nuk donin të ishin të vetmit që mbetën jashtë. Të dy thanë se donin të vazhdonin të ishin miqtë tanë nga brenda Superligës”, përfundoi i pari i UEFA-s. /Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
I gjithë fjalimi emocionues i Benzemas në lamtumirën e tij nga Real Madridi

I gjithë fjalimi emocionues i Benzemas në lamtumirën e tij nga Real Madridi

La Liga
“Doja të përfundoja karrierën në Real Madrid”, Benzema në lamtumirën e tij

“Doja të përfundoja karrierën në Real Madrid”, Benzema në lamtumirën e tij

La Liga
Postecoglou pritet të emërohet trajner i ri i Tottenhamit, ky mund të jetë formacioni i ri me tri transferime

Postecoglou pritet të emërohet trajner i ri i Tottenhamit, ky mund të jetë formacioni i ri me tri transferime

Premier League
Yjet e Milanit janë tërbuar pas shkarkimit të Maldinit ndaj drejtuesit

Yjet e Milanit janë tërbuar pas shkarkimit të Maldinit ndaj drejtuesit

Serie A
“Një ditë shumë e vështirë për mua, ndjenjë trishtimi tek të gjithë”, Florentino Perez me super fjalim në lamtumirën e Benzemas

“Një ditë shumë e vështirë për mua, ndjenjë trishtimi tek të gjithë”, Florentino Perez me super fjalim në lamtumirën e Benzemas

La Liga
UEFA 'pajtohet' me Mourinhon dhe Romën për paraqitjen e dobët të Anthony Taylor

UEFA 'pajtohet' me Mourinhon dhe Romën për paraqitjen e dobët të Anthony Taylor

Liga e Evropës
Kalo në kategori