LAJMI I FUNDIT:

Presidenti i ri meksikan propozon amnisti masive, në përpjekje që të mësohet për varret e të vrarëve dhe të rrëmbyerit nga kartelat kriminale (Foto)

Presidenti i ri meksikan propozon amnisti masive, në përpjekje që të mësohet për varret e të vrarëve dhe të rrëmbyerit nga kartelat kriminale (Foto)

Andres Manuel Lopez Obrador është presidenti i ri i Meksikës, që ka propozuar një ligj kontrovers që fillimisht i ka shqetësuar në masë të madhe familjarët e të vrarëve dhe të rrëmbyerve nga kartelat kriminale.

Megjithëse ende nuk e ka pranuar zyrtarisht pozitën për drejtimin e shtetit, 64-vjeçari propozoi që të amnistohen të dënuarit, nëse bashkëpunojnë për të treguar se ku janë varret apo çfarë ka ndodhur me të kidnapuarit, transmeton Telegrafi.

Me dhjetëra mijëra të vrarë dhe të zhdukur, gjatë një dekade të dhunës së tmerrshme nga kartelat e drogës, njerëzit po konsiderojnë se plaga është shumë e thellë dhe falja do shkaktonte reagime të ashpra. Mirëpo, një grup i vullnetarësh që kërkojnë për trupat e të zhdukurve, po mendojnë se një formë e amistisë, do ishte e domosdoshme që të arrihet deri te paqja.

Familjarët me fotografitë e të zhdukurve

“Po e jetoj këtë ferr për shumë gjatë, nuk po mundem më. Më vjen të bërtas dhe të them, ku ma keni varrosur të birin”, ka thënë një nënë, që iu është rrëmbyer i biri më 2013 dhe më nuk ka dëgjuar asgjë prej tij. Mirëpo, disa aktivistë dhe pjesëtarë të familjeve të prekura, po e hedhin poshtë në tërësi idenë e amnistisë.

Lopez Obrador që e merr pozitën e presidentit më një dhjetor, ka propozuar që të mos amnistohen vrasësit dhe kriminelët e mëdhenj, por faljet të limitohet vetëm te shkelësit e vegjël si adoleshentët që janë rekrutuar nga zyrtarët e kartelit për shërbime të ndryshme, si dhe gratë që si ‘mushka’ u detyruan të transportonin drogë. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Zbulohet një anakonda e re gjigante në xhunglën e Amazonës - tetë metra e gjatë dhe peshon mbi 200 kilogramë

Zbulohet një anakonda e re gjigante në xhunglën e Amazonës - tetë metra e gjatë dhe peshon mbi 200 kilogramë

Botë
U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

Evropa
Njeriu më i gjatë në botë shkurorëzohet për një arsye të çuditshme - turku niset në një turne botëror për të gjetur gruan e ëndrrave

Njeriu më i gjatë në botë shkurorëzohet për një arsye të çuditshme - turku niset në një turne botëror për të gjetur gruan e ëndrrave

Botë
Isaac Newton kishte parashikuar datën e ‘fundit të botës’ dhe kjo nuk është shumë larg

Isaac Newton kishte parashikuar datën e ‘fundit të botës’ dhe kjo nuk është shumë larg

Botë
Deri dje raportoi për humbjet kolosale të Rusisë në Avdiivka, sot blogeri rus gjendet i vdekur në rrethana të dyshimta

Deri dje raportoi për humbjet kolosale të Rusisë në Avdiivka, sot blogeri rus gjendet i vdekur në rrethana të dyshimta

Evropa
Kush janë pesë të burgosur të tjerë të profilit të lartë që vdiqën në burgjet e Rusisë

Kush janë pesë të burgosur të tjerë të profilit të lartë që vdiqën në burgjet e Rusisë

Evropa
Kalo në kategori