LAJMI I FUNDIT:

Presidenti i BQE-së pritet të testojë qetësinë e krijuesve të politikave botërore

Presidenti i BQE-së pritet të testojë qetësinë e krijuesve të politikave botërore

Presidenti i Bankës Qendrore Evropiane, Mario Draghi këtë javë do të testojë qetësinë e krijuesve të politikave botërore.

Reklama

Lehtësimi monetar ndoshta do të ketë në qendër një ulje të normës së interesit që zgjeron diferencën midis kostove të huamarrjes në Eurozonë. Kjo do të ndikojë potencialisht në tregjet e këmbimit valutor dhe do të rrezikojë zemërimin e kritikëve siç është Donald Trump.

Ndërsa Draghi ka një mjete të gatshëm që institucioni i tij përpiqet për stabilitetin e çmimeve dhe nuk synon euron, kjo nuk do të ndalojë presidentin amerikan ose të tjerët të akuzojnë BQE për luftën e një “lufte monedhe”, një term i krijuar nga ish-ministri brazilian i financave Guido Mantega. Trump gjithashtu ka cituar “dobësinë e euros” kur grumbullon presion mbi Rezervën Federale për të ulur normat e veta.

Koha e veprimit të Draghi nuk do të ndihmojë për thirrje të tilla, që vijnë një javë përpara se Rezerva Federale të përcaktojë përgjigjen e vet për një ekonomi të ngadalësuar, të dëmtuar nga tensionet e tregtisë botërore.

“Draghi po bën presion për diçka domethënëse. Nuk e di se do të shkaktojë një përgjigje të madhe FX, por sa më shumë që të bëjë, aq më shumë ka të ngjarë të nxisni një përgjigje nga presidenti”, tha Kit Juckes, shefi strategjik i FX në Societe Generale SA, i cili pret të paktën një ulje të normave.

I pari i BQE-së i vuri investitorët vëzhgues për stimulimin në korrik, kur ai tha se krijuesit e politikave kishin udhëzuar stafin të përgatiste opsionet. Ekonomistët e anketuar nga Bloomberg, të gjithë parashikojnë një ulje të normës së të paktën 10 pikë bazë në minus 0.5 për qind, dhe me siguri që do të thellohen më tej gjatë këtij viti, dhe investitorët po çmojnë 15 pikë bazë. Ndërsa, disa guvernatorë kundërshtojnë një riaktivizim të menjëhershëm të blerjeve të bonove, sondazhi sugjeron që ka të ngjarë të ndodhë gjithashtu. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Restauranti më cool në qytet ka hapur dyert  - MeetPoint është vendi për familje e shoqëri

Restauranti më cool në qytet ka hapur dyert - MeetPoint është vendi për familje e shoqëri

MeetPoint
Kompania kosovare vjen me super risi, pak para vitit të ri!

Kompania kosovare vjen me super risi, pak para vitit të ri!

Prishtina Ticket
Në Prishtina Mall, me 5 tetor hapen - Zara, Bershka, Pull&Bear dhe Stradivarius

Në Prishtina Mall, me 5 tetor hapen - Zara, Bershka, Pull&Bear dhe Stradivarius

Prishtina Mall
Kompani ndërkombëtare do të marrin pjesë në panairin e parë për pasuri të paluajtshme - Prishtina Real Estate Expo 2023

Kompani ndërkombëtare do të marrin pjesë në panairin e parë për pasuri të paluajtshme - Prishtina Real Estate Expo 2023

Prishtina Real Estate EXPO
Ministri gjerman i Bujqësisë vjen në Kosovë – homologu kosovar e pret në pikën kufitare në Han të Elezit

Ministri gjerman i Bujqësisë vjen në Kosovë – homologu kosovar e pret në pikën kufitare në Han të Elezit

Ekonomi
Arbnor Rushiti fitues i BMW të serisë së 3-të - Go+ LOJË E TRENT

Arbnor Rushiti fitues i BMW të serisë së 3-të - Go+ LOJË E TRENT

GO+
Kalo në kategori