LAJMI I FUNDIT:

Prej nga është gjeldeti? Nuk mund ta besoni se si e quajnë në vende të ndryshme!

Prej nga është gjeldeti? Nuk mund ta besoni se si e quajnë në vende të ndryshme!

Ky shpend i fermës ka emërtime të ndryshme, në vende të ndryshme të botës.


Në gjuhën angleze këtë shpend e quajnë “Turkey” derisa në Turqi e quajnë “Hindi” (nga India).

Reklama

Në Indi e quajnë “Peru”, e në gjuhën arabe ky shpend quhet “pula Greke”, transmeton Telegrafi.

Në Greqi quhet “pula Franceze”, e në Francë quhet “pula Indiane”.

E, ky shpend, gjeldeti apo çurani, nuk e ka origjinën nga asnjëri prej këtyre vendeve. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Britanikja tregon se sa para shpenzon burri i saj 'sheik' për të në një ditë

Britanikja tregon se sa para shpenzon burri i saj 'sheik' për të në një ditë

Fun
Askush nuk e pret posterin si ky qen

Askush nuk e pret posterin si ky qen

Fun
Një skenë komike në asamblenë e OKB-së: Të gjithë po qeshin me veprimin e ambasadorit serb në SHBA

Një skenë komike në asamblenë e OKB-së: Të gjithë po qeshin me veprimin e ambasadorit serb në SHBA

Fun
Në gusht fitoi në lotarinë amerikane, xhekpotin prej 1.6 miliardë dollarësh - fituesi lajmërohet tani për ta tërhequr shpërblimin

Në gusht fitoi në lotarinë amerikane, xhekpotin prej 1.6 miliardë dollarësh - fituesi lajmërohet tani për ta tërhequr shpërblimin

Interesante
Djaloshi i vogël i kërkoi princit të kurorës një Mercedes, Mohammed bin Salman ia plotëson dëshirën

Djaloshi i vogël i kërkoi princit të kurorës një Mercedes, Mohammed bin Salman ia plotëson dëshirën

Fun
U bë gati ta përshëndeste dhe t’ia shtrëngojë dorën, Biden largohet nga foltorja – presidenti brazilian mbetet i habitur

U bë gati ta përshëndeste dhe t’ia shtrëngojë dorën, Biden largohet nga foltorja – presidenti brazilian mbetet i habitur

Fun
Kalo në kategori