Prodhuesi gjerman ka zgjeruar serinë e tij plotësisht elektrike Taycan me dy modele.

Reklama

Pak para LA Auto Show, prodhuesi gjerman prezantoi dy versione të reja të veturës së tij elektrike Taycan, Taycan GTS dhe Taycan Sport Turismo.

Taycan GTS

Me Porsche Taycan GTS, vetura tashmë është e disponueshme edhe me shkurtesën legjendare GTS (Gran Turismo Sport). Në një njoftim për shtyp, Porsche e përshkruan atë si “të gjithanshëm sportive” në gamën e modeleve dhe e vendos atë midis Taycan 4S dhe Taycan Turbo.

Taycan GTS është i pari Taycan që arrin një distancë deri në 504 kilometra dhe ka një bateri 93.4 kWh. Porsche thotë se fuqia është deri në 598 kuaj fuqi (440 kW). Ai duhet të jetë në gjendje të përshpejtojë në 100 km/h për 3.7 sekonda, dhe shpejtësia maksimale, si Taycan Sport Turismo, është 250 km/h.

Reklama
Reklama

Taycan Sport Turismo

Me Taycan Sport Turismo, seria e parë e modeleve plotësisht elektrike të prodhuesit po merr versionin e tretë të trupit.

Të dyja makinat duhet të dalin në shitje në vitin 2022 dhe të jenë në dispozicion nga rreth 130,000 euro.

Një çati panoramike është e disponueshme si opsion për Taycan GTS, me të cilën mund të rregullohet rrezatimi diellor. /Telegrafi/