LAJMI I FUNDIT:

‘Po luani me zjarrin’, paralajmëron OKB – pas bombardimeve në centralin bërthamor Zaporizhzhia në Ukrainë

‘Po luani me zjarrin’, paralajmëron OKB – pas bombardimeve në centralin bërthamor Zaporizhzhia në Ukrainë

Centrali bërthamor i Ukrainës në Zaporizhzhia, i cili është nën kontrollin rus, u trondit nga bombardimet të dielën, duke shkaktuar dënimin nga mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së, i cili tha se sulme të tilla rrezikonin një fatkeqësi të madhe bërthamore.

Më shumë se një duzinë shpërthimesh tronditën termocentralin më të madh bërthamor në Evropë të shtunën në mbrëmje dhe të dielën, tha Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA).

Moska dhe Kievi fajësuan njëri-tjetrin për bombardimin e objektit.

“Lajmet nga ekipi ynë dje dhe këtë mëngjes janë jashtëzakonisht shqetësuese”, tha kreu i IAEA, Rafael Grossi.

“Në vendin e këtij centrali të madh bërthamor ndodhën shpërthime, gjë që është krejtësisht e papranueshme. Kushdo që qëndron pas kësaj, duhet të ndalojë menjëherë. Siç e kam thënë shumë herë më parë, ju po luani me zjarrin!”.

Duke cituar informacionin e dhënë nga menaxhmenti i centralit, ekipi i IAEA në terren tha se kishte pasur dëmtime në disa ndërtesa, sisteme dhe pajisje në vend, por asnjëra prej tyre nuk ishte kritike për sigurinë dhe sigurinë bërthamore deri më tani.

Granatimet e përsëritura të uzinës në Ukrainën jugore, të cilën Rusia e mori nën kontroll menjëherë pas pushtimit të saj në shkurt, ka ngritur shqetësimin për mundësinë e një aksidenti të rëndë vetëm 500 km (300 milje) nga vendi i aksidentit më të keq bërthamor në botë, Çornobilit të vitit 1986.

Termocentrali bërthamor i Zaporizhzhia siguronte rreth një të pestën e energjisë elektrike të Ukrainës përpara pushtimit të Rusisë më 24 shkurt dhe është detyruar të operojë me gjeneratorë rezervë disa herë.

Ai ka gjashtë reaktorë VVER-1000 V-320 të projektuar nga sovjetikët me ftohje me ujë dhe reaktorë të moderuar me ujë që përmbajnë Uranium 235.

Reaktorët mbyllen, por ekziston rreziku që karburanti bërthamor mund të mbinxehet nëse energjia që drejton sistemet e ftohjes ndërpritet. /Telegrafi/