LAJMI I FUNDIT:

Po ju zbulojmë mënyrën se si t’ua zvogëloni makaronave drastikisht numrin e kalorive

Po ju zbulojmë mënyrën se si t’ua zvogëloni makaronave drastikisht numrin e kalorive

Makaronat, sado që të jenë të shijshëm, vetvetiu janë amidon i cili nuk është posaçërisht i mirë për ne.

Reklama

Kështu 100 gramë makarona përmbajnë rreth 390 kcal, ndërkaq shumica nga ato i përmban amidoni i cili në trupin tonë shndërrohet në sheqer, përkatësisht depozitohet si dhjam.

Megjithatë, shkencëtarët kanë lajm të mirë për të gjithë adhuruesit e makaronave – ekziston mënyra që të ulet numri i kalorive.

E gjitha që duhet të bëni është të mos i hani menjëherë pas zierjes, por të ftohen dhe sërish të ngrohen, transmeton Telegrafi.

Ky zbulim në të vërtetë është shpikje e rastësishme në eksperimentin e televizionit BBC në emisionin “Trust Me, I’m a Doctor”.

Në të kandidatëve u janë dhënë makarona, dhe pastaj u janë matur nivelet e sheqerit në gjak në çdo 15 minuta.

Ata të cilët kanë ngrënë makarona të sapozier kanë pasur bile nivel dyfish të sheqerit në gjak sesa ata të cilët kanë ngrënë sasinë e njëjtë të makaronave të cilat më parë janë ftohur, dhe pastaj janë ngrohur.

“Pas ringrohjes, amidoni në makarona ka efektin e ngjashëm me të bishtajoreve, bananeve apo tërshërës”, ka thënë dr. Chrisvan Tuelleken, i cili ka meritën për zbulimin e pazakonshëm por të rëndësishëm.

Me fjalë të tjera, mbetjet e ngrohura të drekës apo të darkës, së paku kur është fjala për makaronat, janë opsioni më i shëndetshëm.

Në të vërtetë, në këtë mënyrë zvogëlohet rreziku nga diabeti si edhe nga shtimi i peshës. /Telegrafi/


Në trend Shendetesi

Më shumë
Një procedurë e rrezikshme kozmetike po merr gjithnjë e më shumë 'viktima'

Një procedurë e rrezikshme kozmetike po merr gjithnjë e më shumë 'viktima'

Shëndetësi
Pesë ushqimet që ndihmojnë në uljen e shtypjes së lartë të gjakut

Pesë ushqimet që ndihmojnë në uljen e shtypjes së lartë të gjakut

Ushqim i shëndetshëm
Studimet tregojnë ditën kur ndodhin më shpesh sulmet fatale në zemër

Studimet tregojnë ditën kur ndodhin më shpesh sulmet fatale në zemër

Shëndetësi Lajme
Cilat vitamina mund të përdorni së bashku: Merren më shpesh për imunitet, por në këtë kombinim janë më të efektshmet

Cilat vitamina mund të përdorni së bashku: Merren më shpesh për imunitet, por në këtë kombinim janë më të efektshmet

Shëndetësi
Dieta me më shumë pemë do t’ju ndihmojë ta detoksikoni trupin, ka vetëm katër hapa

Dieta me më shumë pemë do t’ju ndihmojë ta detoksikoni trupin, ka vetëm katër hapa

Shëndetësi
Stërvitja më e mirë e trurit: Cilat janë përfitimet e leximit të çdoditshëm?

Stërvitja më e mirë e trurit: Cilat janë përfitimet e leximit të çdoditshëm?

Shëndetësi
Kalo në kategori