LAJMI I FUNDIT:

Plenkoviq fiton zgjedhjet në Kroaci

Plenkoviq fiton zgjedhjet në Kroaci

Bashkimi Demokratik Kroat (HDZ) ka fituar zgjedhjet parlamentare në Kroaci, megjithatë ata do të kenë nevojë për mbështetje nga e djathta ekstreme për të qëndruar në pushtet.

Sipas numërimit zyrtar të votave, HDZ e Andrej Plenkoviqit ka mposhtur aleancën e krahut të majtë të qendrës që udhëhiqet nga presidenti popullist Zoran Milanoviq dhe partia e tij Social Demokratike (SDP).


Nga votat e numëruara, komisioni zgjedhor tha se HDZ ka fituar 61 vende në parlamentin me 151 vende, ndërsa SDP ka siguruar 42 të tilla, shkruan euronews, përcjell Telegrafi.

Lëvizja e Shtetit është e treta me 14 vende, gjë që e bën atë faktor me ndikim në bisedimet e ardhshme për formimin e qeverisë.

Rezultatet paraprake për parlament në Kroaci - Plenkoviq me aleatë kryeson para Milanoviqit
Lexo po ashtu Rezultatet paraprake për parlament në Kroaci - Plenkoviq me aleatë kryeson para Milanoviqit

“Duke filluar nga nesër në mëngjes, ne do të formojmë një shumicë të re parlamentare për të formuar qeverinë tonë. Dua t’i përgëzoj partitë e tjera që u mposhtën nga HDZ-ja”, tha Plenkoviq në fjalimin e tij të fitores.

Ndryshe, zgjedhjet u mbajtën pasi Kroacia, anëtare e BE-së dhe NATO-s, lufton me normën më të lartë të inflacionit, mungesën e fuqisë punëtore, migrimin e paligjshëm dhe korrupsionin e përhapur në vend.

Por, fitorja e HDZ-së do të thotë se vendi ka të ngjarë të vazhdojë idetë pro-perëndimore. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Huliganët në Beograd rrahën për vdekje vëllain e zëvendës-presidentit të Qeverisë së Federatës së Bosnjës dhe Hercegovinës

Huliganët në Beograd rrahën për vdekje vëllain e zëvendës-presidentit të Qeverisë së Federatës së Bosnjës dhe Hercegovinës

Serbia
Gjermania forcon të drejtat e të huajve pa nënshtetësi, shkak bëhet një djalë nga Kosova

Gjermania forcon të drejtat e të huajve pa nënshtetësi, shkak bëhet një djalë nga Kosova

Botë
Ligjvënësi amerikan, Tajvanit: Armët po vijnë

Ligjvënësi amerikan, Tajvanit: Armët po vijnë

Botë
Shtetet baltike bashkohen me Norvegjinë, Finlandën dhe Poloninë për të ndërtuar

Shtetet baltike bashkohen me Norvegjinë, Finlandën dhe Poloninë për të ndërtuar "murin kundër dronëve të Rusisë"

Botë
Zelensky: Na lejoni të godasim objektivat brenda Rusisë

Zelensky: Na lejoni të godasim objektivat brenda Rusisë

Botë
Kishte rreth 200 njerëz brenda – momenti i sulmit të qendrës tregtare në Kharkiv të Ukrainës, nga i cili mbetën disa të vdekur

Kishte rreth 200 njerëz brenda – momenti i sulmit të qendrës tregtare në Kharkiv të Ukrainës, nga i cili mbetën disa të vdekur

Botë
Kalo në kategori