LAJMI I FUNDIT:

“Planet arritën në tryezën e Kremlinit, para se të fillonin veprimet”: Zelensky vjen me deklaratë befasuese kur flet për kundërofensivën e Ukrainës

“Planet arritën në tryezën e Kremlinit, para se të fillonin veprimet”: Zelensky vjen me deklaratë befasuese kur flet për kundërofensivën e Ukrainës

Kundërofensiva e Ukrainës në vitin 2023, e mundësuar nga miliarda dollarë në armë perëndimore, në masë të madhe nuk pati sukses, duke dështuar të depërtojë linjat e shumta të mbrojtjes dhe fortifikimeve ruse.

Dhe lidhur me këtë, presidenti ukrainas ka bërë një deklaratë interesante, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.


“Planet tona të veprimit kundërsulmues ishin në tryezën e Kremlinit përpara se të fillonin veprimet kundërsulmuese”, tha Zelensky të dielën në një konferencë shtypi në Kiev.

Zyra e tij më pas konfirmoi për AFP se Zelensky po i referohej Moskës për marrjen e informacionit të ndjeshëm të planifikimit ushtarak.

Komandanti i tyre ishte i acaruar, por as kjo nuk bëri punë – pamje që thuhet se tregojnë se si ushtari i vetëm ukrainas ndaloi dhjetë ushtarë rusë
Lexo po ashtu Komandanti i tyre ishte i acaruar, por as kjo nuk bëri punë – pamje që thuhet se tregojnë se si ushtari i vetëm ukrainas ndaloi dhjetë ushtarë rusë

Megjithatë, Zelensky nuk dha asnjë detaj tjetër mbi “rrjedhjen”.

Ai vazhdoi duke thënë se Kievi po përgatiste “disa” versione të strategjisë së tij në fushën e betejës për vitin 2024 për të ndihmuar në shmangien e një përsëritjeje.

I pyetur nëse Ukraina kishte plane për një tjetër përpjekje për një kundërsulm këtë vit, ai tha: “Ne kemi një plan, një plan të qartë. Do të përgatiten disa plane për shkak të rrjedhjeve të informacionit”.

Forcat ruse tani janë rikthyer në avancimin në të gjithë Ukrainën lindore, pasi kanë kapur qytetin simbolik të vijës së parë të Avdiivka dhe kanë kërkuar të rrisin avantazhin e tyre në municione dhe fuqi njerëzore. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Treni në Japoni u nis me 17 minuta vonesë: Kur pasagjerët dëgjuan arsyen, askush nuk u zemërua

Treni në Japoni u nis me 17 minuta vonesë: Kur pasagjerët dëgjuan arsyen, askush nuk u zemërua

Azia
Pse Irani po mundohet ta fshehë sulmin izraelit?

Pse Irani po mundohet ta fshehë sulmin izraelit?

Botë
Argjentina zyrtarisht kërkon t'i bashkohet NATO-s

Argjentina zyrtarisht kërkon t'i bashkohet NATO-s

Botë
‘Hakmarrja’ e Izraelit ndaj Iranit - gjithçka që ndodhi në ditën kritike

‘Hakmarrja’ e Izraelit ndaj Iranit - gjithçka që ndodhi në ditën kritike

Botë
Ky është heroi më i ri i Dubait - ai shpëton një familje që kishte ngecur në veturë shkaku i përmbytjeve

Ky është heroi më i ri i Dubait - ai shpëton një familje që kishte ngecur në veturë shkaku i përmbytjeve

Azia
Pas ‘hakmarrjes’ së Izraelit ndaj Iranit, reagon shefi i NATO-s

Pas ‘hakmarrjes’ së Izraelit ndaj Iranit, reagon shefi i NATO-s

Azia
Kalo në kategori