Për më shumë se 90 vjet, Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit ka nderuar përsosmëritë e shfaqjeve të ekranit të madh. Gjatë dekadave, “Oscars” kanë vlerësuar punën e aktorëve, regjisorëve dhe kompozitorëve, mes profesionistëve të tjerë. Me kaq shumë vite ekzistencë, Akademia është rritur dhe evoluar, duke lënë disa histori dhe detaje që ia vlen të kujtohen.

Bright Side e do historinë e filmave, kështu publikuan një listë të 15 fakteve kureshtare në lidhje me ceremoninë e çmimeve më me ndikim në Hollywood.

1. U transmetua në TV për herë të parë në vitin 1953.

Edhe pse ceremonia e parë e “Oscars” u mbajt në vitin 1929, nuk u transmetua deri më 19mMars 1953, për herë të parë në televizionet bardhë e zi. Mbrëmja e ndarjes së çmimeve u transmetua përmes rrjetit televiziv NBC. 13 vjet më vonë, në vitin 1966, shikuesit patën mundësi të shijojnë transmetimin e ngjarjes me ngjyra.

2. Në vitin 1940, një film me ngjyra fitoi për herë të parë çmimin kryesor.

“Gone with the Wind” u bë filmi i parë me ngjyra që fitoi “Oscar” në kategorinë kryesore “Best Picture” në vitin 1940. Vetëm dy vjet më parë, filmi “A Star Is Born” ishte i pari që u nominua në të njëjtën kategori. Nuk kishte ndodhur deri në vitin 1965 që të pesë filmat e nominuar për çmimin kryesor të ishin të gjithë filma me ngjyra.

3. Ka vetëm një person me emrin Oscar që ka fituar çmim ‘Oscar’ deri më tani.

Gjatë gjithë historisë së “Oscars”, vetëm një person me emrin Oscar ka marrë në shtëpi statujën “Oscar”, e ai është Oscar Hammerstein II. Kompozitori mori pesë nominime gjatë gjithë karrierës së tij dhe fitoi në dy raste, në vitet 1941 dhe 1945.

4. Statuja vlen vetëm 1 dollar.

Që nga viti 1950, Akademia ka përcaktuar që të gjithë fituesit e çmimit “Oscar” të nënshkruajnë një marrëveshje. Specifikon që as ata dhe trashëgimtarët e tyre nuk mund ta shesin statujën e tyre pa e ofruar më parë Akademinë për çmimin e një dollari. Sidoqoftë, ekziston një treg i zi ku ato mund të blihen me një çmim shumë më të lartë. Ekspertët spekulojnë se afro 150 çmime “Oscar” janë shitur që nga ceremonia e parë në vitin 1929.

5. Një herë, një person duhej të shpallte veten fitues.

Gjatë edicionit të tretë të Çmimeve të Akademisë, në vitin 1931, Norma Shearer ishte artistja e ftuar në skenë për të prezantuar fituesin e çmimit “Aktorja më e mirë”. Atë vit, Shearer ishte nominuar dy herë në të njëjtën kategori, kështu ajo përfundoi duke shpallur emrin e saj fituese për rolin e saj në filmin “The Divorcee”. Kjo ishte hera e fundit që një aktor i nominuar prezantoi fituesin nga kategoria e tij.

6. Walt Disney mban rekordin për numrin e më së shumti çmimeve të fituara.

Mjeshtri që fshihet pas karaktereve të animuar si Mickey Mouse dhe Donald Duck fitoi gjithsej 26 statuja gjatë karrierës së tij, gjë që e bëri atë një ikonë në industrinë e argëtimit në të gjithë botën. Disney gjithashtu ka marrë 59 nominime, shumica në kategorinë e “Filmit të shkurtër të animuar më të mirë”.

7. Vetëm pesë gra janë nominuar për çmimin “Regjisori/ja më i/e mirë” në historinë e çmimeve “Oscars”.

Në pothuajse njëqind vjet të historisë së çmimeve, vetëm pesë gra kanë marrë pjesë në ceremoni si kandidate për çmimin “Regjisori/ja më i/e mirë”. Në vitin 1977, skenaristja dhe regjisorja italiane, Lina Wertmuller ishte e para që u nominua. 17 vjet më vonë, Jane Campion u bë gruaja e dytë që mori një nominim.

Në vitin 2004, Sofía Coppola, vajza e regjisorit të trilogjisë “The Godfather”, Francis Ford Coppola, posedoi tri nominime, duke përfshirë edhe atë për “Regjisorin/en më të mirë”. Megjithëse Sofia humbi në atë kategori, ajo fitoi çmimin për “Skenarin më të mirë origjinal” për filmin “Lost in Translation”. Në vitin 2010, ishte Kathryn Bigelow, e cila u propozua për këtë çmim. Dhe në vitin 2018, Greta Gerwig u bë femra e pestë e nominuar për çmimin “Regjisori/ja më i/e mirë” për filmin “Lady Bird”.

8. Një grua fitoi “Oscar” për “Regjisorin/en më të mirë” në vitin 2020.

Kathryn Bigelow u bë gruaja e parë dhe e vetme deri më tani që ka marrë çmimin për punën e saj në “The Hurt Locker”, një film mbi luftën në Irak. Është interesante që Bigelow arriti të mundë ish-burrin e saj në atë kategori, regjisorin e njohur James Cameron, i cili ishte edhe i nominuar për filmin “Avatar”.

9. Vetëm dy aktorë kanë marrë çmim pas vdekjes.

Aktori Heath Ledger vdiq në janar të vitit 2008, disa muaj para se filmi “Batman: The Dark Knight” të publikohej në korrik të atij viti. Sidoqoftë, performanca e tij në film i dha atij çmimin për “Aktorin më të mirë në rol dytësor” në vitin 2009. Familja e Ledger, përfshirë nënën, babanë dhe motrën e tij, morën pjesë në ceremoni dhe pranuan çmimin në emër të tij.

Peter Finch ishte aktori i parë që fitoi një çmim Akademie pas vdekjes. Ai mori “Oscar” për “Aktorin më të Mirë” në vitin 1977 për punën e tij në filmin “Network”. Finch vdiq nga një sulm në zemër në 14 janar 1977, më pak se tre muaj para se të mbahej mbrëmja e ndarjes së çmimeve.

10. Aktorët që mbajnë numrin më të madh dhe të njëjtën sasi çmimesh.

Aktori më i nominuar është Jack Nicholson, me 12 nominime dhe tri fitore. Nicholson fitoi çmimin për herë të parë në vitin 1975 për rolin e tij në filmin “One Flew Over the Nest of Cuckoo’s”. Në vitin 1983, ai e fitoi çmimin përsëri, dhe një herë të fundit në vitin 1997. Daniel Day-Lewis dhe Walter Brennan kanë fituar gjithashtu nga tre “Oscar”, por ata kanë qenë vetëm kandidatë në gjashtë dhe katër raste, përkatësisht.

11. Meryl Streep është aktorja me më së shumti nominime në historinë e çmimeve.

Aktorja e njohur Meryl Streep ka qenë një kandidate e shpeshtë për “Oscar” që nga viti 1979 kur fitoi statujën e saj të parë për performancën e saj në “American Sniper”. Streep u kthye në ceremoni vitin e ardhshëm për të fituar çmimin për “Aktoren më të mirë në rol dytësor” për rolin e saj në “Kramer vs Kramer”. Në vitin 1983, ajo mori çmimin për punën e saj në filmin “Sophie’s’s Choice”. Viti i fundit që ajo mori statujën ishte në vitin 2012 për rolin e saj si Margaret Thatcher në “The Iron Lady”.

Gjatë gjithë karrierës së saj, Streep ka marrë gjithsej 21 nominime, kryesisht në kategorinë e “Aktores më të Mirë”, gjë që e bën atë aktoren më të nominuar në historinë e çmimeve të Akademisë.

12. Katharine Hepburn është aktorja që ka fituar më së shumti çmime.

Katharine Hepburn pati një karrierë filmike që u përhap në gjashtë dekada. Gjatë asaj periudhe, ajo arriti 12 nominime nga Akademia dhe fitoi katër çmime “Oscar” për “Aktoren më të mirë”. Hepburn fitoi për herë të parë në vitin 1933, kur ajo ishte vetëm 26 vjeçe, për rolin e saj në filmin “Morning Glory”. Pavarësisht se ishte artistja që zotëron rekordin e çmimeve të fituara, Hepburn kurrë nuk e ndoqi nga afër ceremoninë e ndarje së çmimeve për të pranuar trofetë e saj.

13. Cate Blanchett fitoi një çmim “Oscar” duke luajtur rolin e një fituese të një çmimi “Oscar”.

Cate Blanchett ishte artistja e parë që fitoi një “Oscar” duke luajtur rolin e një fituese të çmimit “Oscar”. Ajo aktroi si Katharine Hepburn në filmin “Martin Scorsese The Aviator” në vitin 2004. Për të ushtruar rolin, Blanchett shikoi filmat e Hepburn dhe mori mësime tenisi dhe golfi. Për më tepër, ajo punoi me një trainer zëri për të imituar theksin e klasit të lartë nga Anglia që karakterizonte Hepburn. Blanchett imitoi gjithashtu shëtitjen e saj atletike, flokët e saj të kuqe dhe gjestet e saj.

14. Personi i parë me ngjyrë fitoi çmim në vitin 1940.

E para afrikano-amerikane që fitoi një “Oscar” ishte Hattie McDaniel, e cila mori çmimin për “Aktoren më të mirë në rol dytësor” në vitin 1940 për rolin e saj në filmin “Gone with the Wind”. Sidoqoftë, ceremonia u zhvillua në “Hotelin Ambasador”, i cili kishte një politikë të ashpër ndarjeje që ndalonte hyrjen e njerëzve me ngjyrë.

Për këtë arsye, producenti i filmit, David O. Selznick, kërkoi një favor të veçantë, në mënyrë që McDaniel të hynte. Edhe pse ai mori lejen që aktorja të ndiqte ceremoninë, asaj nuk i lejohej të ulej në të njëjtën tryezë si pjesa tjetër e kastit. Ajo përfundoi e ulur në një tryezë të vogël larg nga pjesa tjetër e artistëve.

15. “Zarfi” – gabimi më i kujtuar në historinë e çmimeve

Një nga momentet më të kujtuara nga çmimet “oscars” ishte gabimi i njohur si “Envelope (Zarfi)”. Gjatë ceremonisë së vitit 2017, prezantuesit e kategorisë kryesore ”Best Picture”, Warren Beatty dhe Faye Dunaway iu dorëzua zarfi i gabuar, i cili përmbante emrin e çmimit për “Aktoren më të mirë: Emma Stone”.

Kur ata hapën zarfin, ata lexuan emrin e filmit ku Emma Stone kishte luajtur, i cili ishte “La la land”. Kasti dhe prodhuesit e filmit u ngritën në skenë për të marrë çmimin, por gjatë fjalimit të tyre për pranimin, ekipi i prodhimit të Akademisë kuptoi gabimin dhe kështu ata u njoftuan që fitues i çmimit ishte filmi “Moonlight”.

Megjithatë, kjo nuk ishte hera e parë që një nikoqir kishte një zarf të pasaktë. Në ceremoninë e “Oscars” të vitit 1964, Sammy Davis Jr. po paraqiste çmimin për “Skenarin më të mirë të përshtatur” dhe lexoi emrin e John Addison. Sidoqoftë, Addison nuk ishte as i nominuar për atë kategori. /Telegrafi/