Lodhja duket të jetë e pranishme te çdo njeri. Pavarësisht se a jemi duke punuar apo pushuar, po raportojmë se po ndihemi të lodhur.

Prandaj, duke marrë parasysh këtë, ekspertët kanë treguar se cilat vitamina mund t’ju ndihmojnë ta luftoni lodhjen dhe t’i mbani lart nivelet e energjisë, transmeton Telegrafi.

‘COENZYMEQ10’

Sipas Klinikës Mayo, coenzymeQ10 është një antioksidant i cili është i përfshirë në prodhimin e energjisë. Ky antoksidant njihet edhe për ndihmën që e ofron në përmirësimin e shëndetit të zemrës, në lehtësimin e dhimbjeve të migrenës dhe në rritjen e performancës fizike.

Coenzymeq10 mund ta gjeni në mish, në peshk, dhe në tërshërë.

MAGNEZI

Ka shumë studime të cilat tregojnë se magnezi ju ndihmon të ndiheni më energjik kur jeni të lodhur. Është suplement të cilin mund ta përdorni gjatë dietës tuaj të rregullt ose ta gjeni në ushqimet si avokado, bajamet dhe spinaqi.

VITAMINA B6

Kjo vitaminë është e rëndësishme për zhvillimin e trurit dhe për t’u siguruar se sistemi nervor dhe ai i imunitetit janë të shëndetshëm.

Vitamina mund të gjendet në peshk, në patate, banane, etj., por edhe mund të merret si suplement

VITAMINA B2

Të gjitha vitaminat B janë thuajse esenciale për energji; që të gjitha i shndërrojnë karbohidratet në energji. Studimet tregojnë se vitamina B2 ndihmon në luftimin e lodhjes, ndërsa mund ta gjeni në bajame, në oriz dhe në kërpudha.

OMEGA-3

Yndyrat omega-3 janë të rëndësishme për funksionin e qelizave dhe shëndetin e trurit, por edhe janë të përsosura si masë preventive e lodhjes. Kryesisht kjo yndyrë gjendet në vaj të peshkut, por edhe në perime dhe arra. /Telegrafi/