LAJMI I FUNDIT:

Pesë ushqime që luftojnë kapsllëkun dhe rrisin shëndetin e zorrëve

Pesë ushqime që luftojnë kapsllëkun dhe rrisin shëndetin e zorrëve

Kapsllëku ndodh kur lëvizjet e zorrëve bëhen më pak të shpeshta dhe jashtëqitjet bëhen të vështira për t’u kaluar.

Ekzistojnë disa arsye pse ndodh, por ngrënia e ushqimeve të duhura për kapsllëk nuk ndihmon vetëm lëvizjen, por edhe rritjen e shëndetit tuaj të përgjithshëm.

Ballafaqimi me kapsllëk mund të jetë mjaft i pakëndshëm. Nëse tre herë në javë ose më pak, keni jashtëqitje ose jashtëqitje të vështira, ndjeheni sikur lëvizjet tuaja të zorrëve janë jo të plota  ose në përgjithësi ndiheni të fryrë dhe bllokuar, ndoshta është koha për të marrë disa masa shtesë për të marrë kujdesi për sistemin tuaj tretës.


Dy nga lëndët ushqyese më të rëndësishme për të marrë në dietën tuaj kur keni kapsllëk janë fibrat dhe probiotikët. Në mënyrë ideale, duhet të synoni të merrni diku midis 25 deri në 35 gram fibra në ditë. Nëse nuk jeni mësuar të keni kaq shumë në dietën tuaj, filloni ngadalë dhe rritni gradualisht dozën, duke qenë të sigurt që do të konsumoni shumë lëngje gjithashtu!

Ushqimet më të mira për kapsllëk

Siç mund ta shihni, të kujdeseni për aparatin tretës është jashtëzakonisht e rëndësishme jo vetëm për një bark të lumtur, por edhe për një trup të shëndetshëm.

Shikoni listën e mëposhtme të ushqimeve që mund të filloni të përfshini në dietën tuaj që do të luftojë kapsllëkun:

Fara Chia

Farat Chia janë një nga ushqimet më të fuqishme natyrore. Ata janë të ngarkuar me fibra, që përmbajnë 10 gramë në vetëm tre lugë! Edhe më tej, farat chia përmbajnë lëndë ushqyese të tjera të rëndësishme si acide yndyrore omega-3, kalcium dhe hekur.

Kumbulla të thara

Ju keni dëgjuar disa histori të grave të vjetra rreth kumbullave të thara dhe kapsllëkut dhe ato nuk janë vetëm mite. Ato përmbajnë sasi të mëdha të fibrave me tetë gram.

Mollë

Një mollë në ditë mban kapsllëkun larg! Mollët përmbajnë fibra të tretshme dhe të patretshme, dhe një frut me madhësi të mesme me lëkurën ka rreth 4,5 gram fibra. Lloji i fibrave në mollë quhet pektinë e cila fermentohet shpejt në zorrë dhe formon acide yndyrore me zinxhir të shkurtër që rrisin prodhimin e baktereve të mira të zorrëve dhe ndihmojnë në tërheqjen e ujit në jashtëqitje.

Mango

Përveç rreth pesë gramë fibra për një frut, mangot përmbajnë enzime të fuqishme tretëse të quajtura amilaza që kanë treguar se përmirësojnë problemet e tretjes si kapsllëku dhe diarre.

Kivi

Frutat e vogla jeshile mund të mos jenë në listën tuaj tipike ushqimore, por mund të dëshironi të filloni t’i shtoni ato. Një kivi ka rreth 2.5 gram fibra, si dhe një enzimë të quajtur “actinidain” e cila mendohet se ka efekte pozitive në lëvizshmërinë e zorrëve, duke rritur frekuencën e lëvizjeve të zorrëve. /Telegrafi/

Në trend Shëndetësi

Më shumë
Thyerja e gishtit të madh: Shërimi është i gjatë dhe komplikimet janë të mundshme

Thyerja e gishtit të madh: Shërimi është i gjatë dhe komplikimet janë të mundshme

Kalo në kategori