LAJMI I FUNDIT:

Pesë dhi “misterioze” u panë duke u endur të lira në rrugët e San Franciskos

Pesë dhi “misterioze” u panë duke u endur të lira në rrugët e San Franciskos

Të paktën pesë dhi janë parë duke vrapuar lirshëm në rrugët e San Franciskos dhe prej nga vijnë ato mbetet një mister.

Reklama

Qendra për Kujdesin dhe Kontrollin e Kafshëve në San Francisko konfirmoi se një telefonues raportoi se një dhi gri po vraponte në trafik gjatë së mërkurën, por kafsha u largua pasi u ndoq nga dëshmitarët.

Një video e postuar në Reddit tregon të paktën katër dhi që vrapojnë pranë parkut të qenve Rincon Hill në zonën e South Beach, ndërsa kalimtarët përpiqeshin t’i kapnin, raporton UPI, transmeton Telegrafi.

Pamjet tregojnë se dhitë iu shmangen ndjekësve të tyre dhe ikën nga zona.

Përdoruesja e Twitter-it Kayla E. Galloway gjithashtu postoi një video që shfaq një dhi që endet lirshëm në rrugën Folsom, pranë urës së Bay. Dhia nuk duket të jetë një nga ato nga pamjet e videos nga Reddit.

Genevieve Church, drejtore ekzekutive e organizatës jofitimprurëse të dhënjes së dhive me qira City Grazing, tha se kafshët nuk i përkasin grupit të saj dhe ajo beson se nuk ka gjasa që ato të jenë arratisur nga një shërbim i ngjashëm kullotjeje.

Kisha sugjeroi se dhitë mund të jenë arratisur teksa po dërgoheshin për t’u therur. Ajo tha se raca e dhisë që shihet në videon e Reddit përdoret shpesh për mish. /Telegrafi/