Përleshjet midis policisë dhe një bande në Karakasin veriperëndimor këtë javë kanë lënë të paktën 26 të vdekur, duke përfshirë katër oficerë dhe 38 civilë të plagosur, tha të shtunën ministrja e Brendshme e Venezuelës, Carmen Melendez.

Ky numër i viktimave vjen pasi disa ditë të shtënave me armë zjarri që bënë disa banorë të kryeqytetit të largoheshin nga shtëpitë e tyre, ndërsa autoritetet në qytetin e goditur nga krimi po luftojnë përsëri atë që analistët e përshkruajnë si përpjekjen e një bande për të zgjeruar territorin e saj përtej Cota 905 barrio.

Melendez tha se 10 oficerë u plagosën në përleshjet dhe se 22 “kriminelë” vdiqën.

Reklama

Ajo tha se rreth 28 “civilë” – një referencë për banorët që nuk dyshohet të jenë anëtarë të bandës – u plagosën dhe se disa civilë vdiqën, megjithëse ajo nuk specifikoi sa dhe nuk dha detaje të mëtejshme.

Reklama

Ndërkohë aktivistët e të drejtave të njeriut thanë këtë javë se katër njerëz u vranë nga “plumbat e humbur” gjatë përleshjeve.

Aktivistët dhe opozita politike kanë akuzuar për vite me radhë qeverinë e presidentit Nicolas Maduro për shpërfillje dhe fshehje të viktimave civile në sulmet anti-krim. /Telegrafi/