Tërheqja e detyruar nga futbolli e Sergio Agueros ka qenë një pilulë e vështirë për t’u gëlltitur, pasi një problem në zemër i dha fund të parakohshëm karrierës së jashtëzakonshme të sulmuesit legjendar argjentinas.

Diçka e ngjashme ndodhi me Iker Casillas, Ruben de la Red dhe Christian Eriksen, megjithëse danezi ende nuk ka njoftuar zyrtarisht asgjë, përveç shkëputjes së kontratës me Interin.

Aguero bëri emër për herë të parë gjatë kohës së tij në Atletico Madrid, ku paraqitjet e tij të shkëlqyera tërhoqën vëmendjen nga të gjitha klubet kryesore të Evropës, përfshirë edhe rivalët e Real Madridit.

Zyrtare: Aguero me lot në sy konfirmon pensionimin nga futbolli Zyrtare: Aguero me lot në sy konfirmon pensionimin nga futbolli

Los Blancos ishin në fakt afër sigurimit të nënshkrimit të tij, por marrëveshja nuk u përfundua dhe ai vazhdoi të nënshkruajë për Manchester Cityn, duke u bërë një legjendë në skuadrën angleze.

Pati disa javë diskutime, por drejtori i Atletico Madridit, Miguel Angel Gil, nuk mundi ta realizonte marrëveshjen, pasi ai mendoi se ishte e padrejtë për tifozët e klubit që t’i shiste yllin e ekipit rivalëve të tyre më të afërt të qytetit.

Sipas gazetës Marca, presidenti i Real Madridit, Florentino Perez ishte një admirues i madh i Agueros, dhe megjithëse transferimi në vitin 2011 nuk ndodhi, kjo nuk ishte për shkak të mungesës së vullnetit nga ana e lojtarit.

Aguero dhe agjentët e tij punuan shumë për të bindur hierarkinë e Atleticos për ta lejuar atë të transferohej në Real Madrid, dhe bisedimet serioze u zhvilluan, por dëshira e tij nuk u plotësua dhe ai u transferua te Manchester City.

Si për koincidencë ai shënoi golin e fundit të karrierës së tij kundër Real Madridit në momentet e fundit të El Clasicos së tetorit në Camp Nou, dhe me siguri duhet të ketë lënë shumë tifozë të Los Blancos të pyesin se çfarë mund të kishte qenë. /Telegrafi/