Nëse e zvogëloni sasinë e kripës që e futni në organizëm dhe konsumoni më shumë perime bishtajore dhe djathë të fortë, do të keni shanse më të mëdha të bëheni nënë e një vajze.

Kombinimi i duhur ushqimit dhe kohës për seks, është kyç në përcaktimin e gjinisë së fëmijës, kanë vërtetuar shkencëtarët holandezë nga Universiteti në Maastrichtu.

Nëse nënat dëshirojnë fëmijë vajzë, atyre iu duhet të zvogëlojnë sasinë e ushqimit të pasur me kripë dhe kaliumit, siç janë ullinjtë, proshuta, sallami, salmoni i tymosur, patatet, mishi, buka, bananet dhe brumërat.

Ushqimi më i mirë është ai që është i pasuruar me kalcium dhe magnez, kështu që nëse keni dëshirë të keni vajzë shtoni konsumimin e jogurtit, djathit të fortë, spinaqit, bajameve, tërshërës, brokolit dhe portokallit.

Sasi të mëdha të magnezit do të merrni nëse konsumoni arra braziliane, drithëra të plota, fik dhe perime bishtajore, transmeton Telegrafi.

Shkencëtarët pohojnë se shanset që çifti të ketë vajzë janë më të mëdha nëse kanë marrëdhënie të rregullta seksuale, por jo në ditët menjëherë para dhe menjëherë pas ovulimit.

Atyre u rekomandohet të ulin sasinë e kripës dhe çdo ditë të konsumojnë të paktën gjysmë litri prodhime të qumështit.

Rreth 80 për qind e pjesëmarrësve në studim që kanë ndjekur këto këshilla, kanë lindur vajzë. /Telegrafi/