LAJMI I FUNDIT:

Për shkak të traumës së lindjes, harroi gjuhën në të cilën fliste: Mjekët nuk kanë shpjegim

Për shkak të traumës së lindjes, harroi gjuhën në të cilën fliste: Mjekët nuk kanë shpjegim

Thjesht u zhduk

Reklama

Dihet se trauma mund të lërë pasoja nga më të ndryshmet te njeriu dhe prova e vërtetë është një nënë me emrin Maria.

Për shkak të frikës që ka përjetuar para dhe gjatë lindjes, Maria Campos, e cila është me origjinë nga Spanja dhe jeton në Angli, ka harruar plotësisht gjuhën angleze me të cilën kishte komunikuar deri atëherë.

Maria dhe bashkëshorti i saj u gëzuan shumë kur mësuan se do të bëheshin prindër. Megjithatë, pak para javës së 33-të të shtatzënisë, filluan problemet, transmeton Telegrafi.

Nëna paralajmëroi mjekët se nuk i ndiente lëvizjet e bebes, por ata e siguruan se gjithçka ishte në rregull me beben.

Në javën e 33-të të shtatzënisë, mjekët nuk i vënë re lëvizjet e bebes dhe vendosën të bëjnë urgjentisht prerje cezariane.

“Kur lindi vajza ime, ajo ishte krejtësisht ngjyrë vjollcë. Mjekët i dhanë shpejt oksigjen”, kujton Maria.

Beben e transferuan shpejt në një spital tjetër, i cili është i pajisur për kujdesin e bebeve të lindura para kohe. Për shkak të asaj traume, Marija e harroi fare anglishten.

“Anglishtja ime sapo u zhduk nga koka. Ndoshta nga ai stres,” tha Maria.

Për fat të mirë, pas dy ditësh, aftësia e saj për të folur anglisht u kthye.

Mjekët shpejt e diagnostikuan gruan me sindromën ‘Prader-Willi’, një çrregullim i rrallë gjenetik që prish funksionin e shumë organeve, shkakton dobësi të muskujve dhe zhvillim të ngadaltë dhe karakterizohet nga mungesa e gjeneve aktive të babait në kromozomin 15.

Maria me vajzën Ameli dhe bashkëshortin Florin Kecani

/Telegrafi/

Në trend Femra

Më shumë
Fustani provokues i Zendayas në Paris, kombinim mode që e nxori ‘triumfuese’

Fustani provokues i Zendayas në Paris, kombinim mode që e nxori ‘triumfuese’

Femra
Kim Kardashian pozoi me sutjena prej 18 mijë dollarësh që mezi ia mbulonin gjoksin

Kim Kardashian pozoi me sutjena prej 18 mijë dollarësh që mezi ia mbulonin gjoksin

Femra
Dy fustane elegante për zonjat mbi 50 vjeç: Modele që janë një zgjedhje e shkëlqyer për veshjen e ditës dhe të mbrëmjes

Dy fustane elegante për zonjat mbi 50 vjeç: Modele që janë një zgjedhje e shkëlqyer për veshjen e ditës dhe të mbrëmjes

Moda
Disa fëmijë dashurohen për herë të parë shumë herët, kështu mund t’i zbuloni me kohë

Disa fëmijë dashurohen për herë të parë shumë herët, kështu mund t’i zbuloni me kohë

Këshilla për prindër
Tri frizura të cilat mund t’i bëni shpejt

Tri frizura të cilat mund t’i bëni shpejt

Flokë dhe stil
E fshehta pas dukjes së mrekullueshme të Jennifer Aniston, aktorja ndjek katër rregulla çdo ditë

E fshehta pas dukjes së mrekullueshme të Jennifer Aniston, aktorja ndjek katër rregulla çdo ditë

Femra
Kalo në kategori