LAJMI I FUNDIT:

Për shkak të këtij gabimi që vazhdimisht e bëni, krepat bëhen rripake

Për shkak të këtij gabimi që vazhdimisht e bëni, krepat bëhen rripake

Vetëm kështu do të bëni brumin perfekt!

Reklama

Përgjigjja është e thjeshtë që pak e dinë – sepse e keni përzier brumin për një kohë të gjatë!

Kështu mashtrohen më shpesh ata që nuk kanë eksperiencë të mjaftueshme, ndaj besojnë se duhet përzier brumin sa më shumë që të dalin krepat më të mira.

Dhe, e vërteta është, në fakt, se përzierja e gjatë zhvillon më shumë gluten në brumë dhe i bën krepat më të rripake, transmeton Telegrafi.

shutterstock

Çështja, pra, është në diçka krejtësisht tjetër – duhet të rrihni lehtë vezët me pirun me pak kripë, të shtoni qumësht dhe më pas miell dhe të përzieni aq sa masa të bashkohet.

Lëreni të qëndrojë për një kohë të shkurtër, më pas shtoni ujë sipas dëshirës dhe nuk do të ketë droçka dhe nuk ka nevojë për përzierje të gjatë.

Kur t’i skuqni, krepat do të jenë të buta dhe shumë të shijshme. /Telegrafi/