LAJMI I FUNDIT:

PDK dorëzon në Kushtetuese Ligjin për Zyrtarët Publikë

PDK dorëzon në Kushtetuese Ligjin për Zyrtarët Publikë

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Mërgim Lushtaku, ka dorëzuar të premten kërkesën për shfuqizim të Ligjit për Zyrtarët Publik, i cili u aprovua nga deputetët e Kuvendit të Kosovës.

Lushtaku pas dorëzimit të kërkesës në një prononcim për media ka thënë se Ligji për Zyrtarët Publikë i nënshtron shërbyesit civilë.

Ai po ashtu tha se viti 2022 ka filluar mbrapsht pasi siç u shpreh ai qeveria Kurti ka dështuar në qeverisjen e tij.

“Viti 2022 fatkeqësisht e kemi filluar mbrapsht pasi qeveria Kurti në çdo aspekt ka dështuar, në pjesën kryesore të qeverisjes. Sot me kërkesë e Grupit parlamentar të PDK-së kemi ardhur në Gjykatën Kushtetuese, pasi Ligji për Zyrtarët Publikë është shkelje e radhës. Mendojmë që ka bazë të mirëfilltë që Gjykata Kushtetuese jo vetëm që ta procedojë por edhe ta shfuqizojë këtë ligj. Me këtë ligj po nënshtrohen shërbyesit civil. Poashtu është shkelur dhe marrëveshja për MSA-në”, ka thënë Lushtaku.

Ndërkaq, për këtë ligj kanë reaguar edhe nga Bashkimi Evropian (BE) duke shprehur shqetësim me disa dispozita të këtij ligji.

Ndryshe, Ligji për Zyrtarët Publikë është miratuar nga deputetët e Kuvendit të Kosovës me 58 vota për, zero kundër dhe 4 abstenim kanë miratuar në lexim të dytë Projektligjin për Zyrtarët Publikë. 62 deputetët kanë marr pjesë në votim. /Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
“Hija” e Zelenskyt, kush është shoku i fëmijërisë që e ruajti edhe në Tiranë

“Hija” e Zelenskyt, kush është shoku i fëmijërisë që e ruajti edhe në Tiranë

Lajme
I arrestuar në Serbi, Hasan Dakaj në gjendje të rëndë shëndetësore

I arrestuar në Serbi, Hasan Dakaj në gjendje të rëndë shëndetësore

Lajme
“Mesazhi ishte i qartë, lufta është afër”, ekspertët komentojnë samitin 'Ukraina – Evropa Juglindore': Nuk u mbajt rastësisht në Tiranë

“Mesazhi ishte i qartë, lufta është afër”, ekspertët komentojnë samitin 'Ukraina – Evropa Juglindore': Nuk u mbajt rastësisht në Tiranë

Siguri
Zelensky sfidoi masat e sigurisë në Tiranë, përshkon në këmbë një pjesë të kryeqytetit shqiptar

Zelensky sfidoi masat e sigurisë në Tiranë, përshkon në këmbë një pjesë të kryeqytetit shqiptar

Lajme
Ekzekutimi u bë në sy të motrës, vrasja e shqiptarit nga Shkodra dyshohet se ndodhi pas aferës me gruan e ish-ortakut

Ekzekutimi u bë në sy të motrës, vrasja e shqiptarit nga Shkodra dyshohet se ndodhi pas aferës me gruan e ish-ortakut

Lajme
Projektligji për shëndetin riprodhues, Reshitaj: Mund të ketë martesa mes vëllait e motrës

Projektligji për shëndetin riprodhues, Reshitaj: Mund të ketë martesa mes vëllait e motrës

Sociale
Kalo në kategori