LAJMI I FUNDIT:

PAVARËSISHT NGA GJITHÇKA

PAVARËSISHT NGA GJITHÇKA

Poezi nga: E. E. Cummings
Përktheu: Fadil Bajraj

pavarësisht nga gjithçka
që frymon dhe lëviz, pasi që Fundi
(me duart më të gjata të bardha
duke rregulluar çdo rrudhë)
do t’i qetësojë plotësisht mendjen tona


– para se të dal nga dhoma ime
kthehem, dhe (duke u kërbunjur
në mëngjes) puth
këtë jastëk, loçkë
aty ku ishin dhe kishin jetuar kokat tona

Në trend Kultura

Më shumë
Kanti dhe çështja për paqen

Kanti dhe çështja për paqen

Analiza
Vitet kur shqiptarët sundonin Jerusalemin: U pritën si çlirimtarë, sollën barazi për të gjithë

Vitet kur shqiptarët sundonin Jerusalemin: U pritën si çlirimtarë, sollën barazi për të gjithë

Kulture
Ferri i shqipëruesit të “Komedisë Hyjnore”

Ferri i shqipëruesit të “Komedisë Hyjnore”

Kulture
A e ka veç një kuptim fjala 'diversitet'?

A e ka veç një kuptim fjala 'diversitet'?

Kulture
Agatha ...

Agatha ...

Kulture
MIKU

MIKU

Poezi
Kalo në kategori