LAJMI I FUNDIT:

Pasi triumfoi në zgjedhje kundër Macronit, Bardella tani thotë: Mbështes Ukrainën, por nuk do ta furnizojë me raketa

Pasi triumfoi në zgjedhje kundër Macronit, Bardella tani thotë: Mbështes Ukrainën, por nuk do ta furnizojë me raketa

Lideri i partisë franceze të ekstremit të djathtë, Rally National (RN), Jordan Bardella, tha sot se ai mbështet të drejtën e Ukrainës për t’u mbrojtur kundër Rusisë.

Megjithatë, nëse zgjidhet kryeministër, ai nuk do të furnizojë Kievin me raketa me rreze të gjatë veprimi që mundësojnë goditje në territorin rus.

“Unë dua që Ukraina të ketë në dispozicion municionet dhe pajisjet e nevojshme për të mbajtur frontin, por nuk e mbështes dërgimin e pajisjeve që mund të çojnë në një përshkallëzim në Evropën Lindore”, tha Bardella.


Jordan Bardella tha se si kryeministër do të respektonte angazhimet e Francës ndaj NATO-s, raporton politico.

Anëtari i sapozgjedhur i Parlamentit Evropian premtoi gjithashtu se do të mbajë një nivel të lartë të shpenzimeve për mbrojtjen.

Verën e kaluar, legjislatura franceze miratoi një ligj shtatëvjeçar jo-detyrues për planifikimin ushtarak të vendit, i cili parashikon shpenzimin e një totali prej 413 miliardë eurosh për mbrojtjen deri në vitin 2030.

Ndryshe, sipas sondazheve të opinionit publik, RN do të marrë më së shumti vota në zgjedhjet parlamentare të planifikuara për 30 qershor dhe 7 korrik. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë

"Kokosi, muzika dhe fushata virale", interneti i pushtuar me Kamala Harris - a do t'i sjellë kjo më shumë vota?

Amerika
Trump i tha nipit ta linte djalin e tij me aftësi të kufizuara të vdiste, shkruan në librin e nipit të Trumpit

Trump i tha nipit ta linte djalin e tij me aftësi të kufizuara të vdiste, shkruan në librin e nipit të Trumpit

Amerika
Të dielën, bota arriti temperaturën më të lartë të regjistruar ndonjëherë

Të dielën, bota arriti temperaturën më të lartë të regjistruar ndonjëherë

Botë
Netanyahu në Kongresin amerikan: SHBA dhe Izraeli duhet të qëndrojnë së bashku, Biden është një sionist krenar

Netanyahu në Kongresin amerikan: SHBA dhe Izraeli duhet të qëndrojnë së bashku, Biden është një sionist krenar

Amerika
Shkon në gjashtë numri i të vdekurve në Kroaci, policia zbulon identitetin e vrasësit

Shkon në gjashtë numri i të vdekurve në Kroaci, policia zbulon identitetin e vrasësit

Kroacia
Shtohen dyshimet për atentatin, Trump:

Shtohen dyshimet për atentatin, Trump: "Si u ngjit dikush në çati dhe pse nuk u raportua?"

Amerika
Kalo në kategori