LAJMI I FUNDIT:

Pasi e përkujtoi Ivanoviqin, deputeti i PDK-së me porosi për Kurtin: Ka kaluar koha e Bogdan Bogdanoviqit dhe e UJDI-t!

Pasi e përkujtoi Ivanoviqin, deputeti i PDK-së me porosi për Kurtin: Ka kaluar koha e Bogdan Bogdanoviqit dhe e UJDI-t!

Deputeti i PDK-së, Ardian Kastrati, derisa po mbahej seanca e Kuvendit të Kosovës, ka vendosur një pankartë me një mesazh tek ulësja e kryeministrit të Albin Kurti.

Reklama

Në pankartën e ngjitur pranë vendit ku ulet kryeministri i Kosovës, kritikohej Kurti për përkujtimin që i ka bërë politikanit serb Oliver Ivanoviq në 5-vjetorin e vrasjes së tij.

Kastrati, përmes një postimi në Facebook, ka thënë se ky ishte një reagim i tij sot në Kuvend ndaj Kurtit për respektin që ai i bëri Ivanoviqit.

“DËSHMITARJA:

‘Oliver, shpëtoma djalin’

KURTI:

‘…….. të gjithë do ta ruajmë kujtimin e Oliver Ivanoviqit’

NE TË TJERËT:

PO,  ne do të na kujtohet Ivanoviçi për krimet që i ka bërë ndaj shqiptarëve.

POROSIA PËR KURTIN:

Ka kaluar koha e Bogdan Bogdanoviçit dhe e UJDI-t!”, shkruan në pankartën e vendosur sot pranë ulëses së Kurti në Kuvend.

Ndryshe, Albin Kurti, ka përkujtuar politikanin serb të Kosovës, Oliver Ivanoviq, i cili u vra më 16 janar të vitit 2018.

Nëpërmjet një video-mesazhi, Kurti tha se mendimet dhe ngushëllimet e tij janë me familjen dhe miqtë e Ivanoviqit.

Kurti shtoi se Ivanoviqi ka qenë “një person i përkushtuar për të luftuar për interesat e komunitetit dhe qytetit të tij në Mitrovicë ndërsa këtë e ka bërë duke qenë i hapur, i sinqertë, gjithmonë i mprehtë në çështjet me rëndësi, por edhe i respektueshëm edhe ndaj atyre me të cilët nuk ishte dakord”.

“Pesë vjet më parë, Oliver Ivanoviq u vra në rrugët e Mitrovicës. Të gjithë ata që kryejnë një krim në Kosovë duhet të dalin para drejtësisë dhe më vjen keq që autorët dhe ata që e kanë porositur këtë krim ende nuk janë nxjerrë para drejtësisë. Nevojitet angazhim i të gjitha institucioneve përkatëse për të gjetur dhe dënuar përgjegjësit për vrasjen e tij”, theksoi Kurti.

Ndaj, këtij videomesazhi të Kurtit kanë reaguar anëtarë të partive opozitare dhe analistë të ndryshëm. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Ish-ministri serb për Asociacionin: Shqiptarët fitojnë, serbët humbin gjithçka

Ish-ministri serb për Asociacionin: Shqiptarët fitojnë, serbët humbin gjithçka

Lajme
Zmbrapset Vuçiq: Do të tërheq forcat ushtarake nga kufiri me Kosovën

Zmbrapset Vuçiq: Do të tërheq forcat ushtarake nga kufiri me Kosovën

Lajme
Ministri britanik, Docherty: I lumtur që trupat tona do të përforcojnë KFOR-in në Kosovë

Ministri britanik, Docherty: I lumtur që trupat tona do të përforcojnë KFOR-in në Kosovë

Siguri
Ish-ministri serb tregon kush e ngriti politikisht Milan Radoçiqin

Ish-ministri serb tregon kush e ngriti politikisht Milan Radoçiqin

Lajme
Grupi terrorist erdhi të luftojë në Kosovë, zgjodhi Banjskën si pikë strategjike

Grupi terrorist erdhi të luftojë në Kosovë, zgjodhi Banjskën si pikë strategjike

Lajme
Sulmi terrorist në Banjskë, si u fut në Kosovë tërë ai arsenal armësh nga Serbia?

Sulmi terrorist në Banjskë, si u fut në Kosovë tërë ai arsenal armësh nga Serbia?

Elfije Boletini
Kalo në kategori