LAJMI I FUNDIT:

Pas më shumë se një dekade, Assad i Sirisë do të marrë pjesë në samitin e Ligës Arabe në Arabinë Saudite

Pas më shumë se një dekade, Assad i Sirisë do të marrë pjesë në samitin e Ligës Arabe në Arabinë Saudite

Presidenti sirian Bashar al-Assad do të marrë pjesë në një samit të Ligës Arabe të premten në Arabinë Saudite, tha kryediplomati i tij, i pari në më shumë se një dekadë lufte dhe izolimi rajonal.

Reklama

“Ai do të vijë për të marrë pjesë në këtë samit”, tha ministri i Jashtëm sirian Faisal Mekdad për televizionin libanez Al-Jadeed të mërkurën kur u pyet për pjesëmarrjen e Asadit, duke folur në margjinat e një takimi të ministrave të jashtëm arabë në Jeddah.

Samiti i këtij viti do të shënojë ripranimin e Sirisë së shkatërruar nga lufta në ligën prej 22 anëtarësh pas një pezullimi 12-vjeçar.

Anëtarësimi i Sirisë u “pezullua” pas shtypjes brutale të Asadit ndaj protestave masive të vitit 2011 kundër sundimit të tij.

Vendi u gjend shpejt në një luftë civile që ka vrarë gati gjysmë milioni njerëz dhe ka zhvendosur gjysmën e popullsisë së paraluftës të vendit prej 23 milionësh.

Ministri i Jashtëm i Arabisë Saudite, Princi Faisal bin Farhan tha të mërkurën se rajoni është në një udhëkryq, duke u përballur me një mori sfidash. Ai bëri thirrje për bashkëpunim midis vendeve arabe për të arritur sigurinë, stabilitetin dhe prosperitetin ekonomik.

Bin Farhan mirëpriti gjithashtu kthimin e Sirisë, ashtu si Sekretari i Përgjithshëm i Ligës Ahmed Aboul Gheit dhe Ministri i Jashtëm algjerian Ahmed Attaf. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Ministri i jashtëm rus thotë se SHBA-ja është “drejtpërdrejt në luftë” me Moskën

Ministri i jashtëm rus thotë se SHBA-ja është “drejtpërdrejt në luftë” me Moskën

Evropa
Historia e 'rrjetit prej rreth 8 mijë bunkerësh nëntokësorë' në Zvicër, që janë bërë sërish të nevojshëm për ushtrinë

Historia e 'rrjetit prej rreth 8 mijë bunkerësh nëntokësorë' në Zvicër, që janë bërë sërish të nevojshëm për ushtrinë

Evropa
Si përgatiten snajperistët

Si përgatiten snajperistët "Fantazmë" të Ukrainës drejt një misioni luftarak

Evropa
Po mundohej të gjuante dronin sulmues të ukrainasve, ushtari rus e pëson keq kur predha i bie në kokë duke e lënë pa ndjenja

Po mundohej të gjuante dronin sulmues të ukrainasve, ushtari rus e pëson keq kur predha i bie në kokë duke e lënë pa ndjenja

Evropa
Forcat ukrainase po avancojnë në jug të Bakhmutit

Forcat ukrainase po avancojnë në jug të Bakhmutit

Evropa
Norvegjia arrestoi ish-komandantin e Wagnerit që tentoi të kthehej në Rusi

Norvegjia arrestoi ish-komandantin e Wagnerit që tentoi të kthehej në Rusi

Evropa
Kalo në kategori