LAJMI I FUNDIT:

Pas nëntë vjetëve, Berlusconi po i rikthehet skenës politike

Pas nëntë vjetëve, Berlusconi po i rikthehet skenës politike

Ish-kryeministri italian Silvio Berlusconi ka njoftuar se do të kandidojë për një vend në Senat në zgjedhjet e muajit të ardhshëm dhe do të përpiqet të kthehet në poste publike pas nëntë vjetësh.

Reklama

Miliarderi dhe manjati i medias nisi një fushatë marketingu përpara njoftimit, duke i thënë radios shtetërore se “masa njerëzish” nga brenda lëvizjes Forza Italia dhe më gjerë i kanë kërkuar atij të kandidojë në zgjedhjet e 25 shtatorit, raporton theguardian.

Ekranet e mëdha në stacionet e metrosë në të gjithë vendin tregojnë një version më të ri të Berlusconit me mesazhin “Tani më shumë se kurrë – zgjidhni një anë”.

Ai ka udhëhequr katër qeveri që nga hyrja në politikë në vitin 1994, por iu ndalua përkohësisht të mbante poste publike pas një dënimi në vitin 2013 për mashtrim tatimor.

Qeveria e fundit ishte shkarkuar mes një krize të borxheve dhe një skandali të ndejave seksuale të njohura si “bunga bunga” në vilën e tij pranë Milanos.

Ndryshe, 85-vjeçari u përpoq të bëhej president i Italisë në janar, por nuk kandidoi pasi kuptoi se nuk do të siguronte vota të mjaftueshme nga parlamentarët. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Serbia
A po përgatitet Serbia për një luftë të re në Ballkan? Ja çfarë thonë mediat gjermane dhe çfarë thonë në Beograd

A po përgatitet Serbia për një luftë të re në Ballkan? Ja çfarë thonë mediat gjermane dhe çfarë thonë në Beograd

Serbia
Ushtria e Ukrainës publikon pamje nga fusha e betejës nga fshati i vogël menjëherë në jug të qytetit të Bakhmutit

Ushtria e Ukrainës publikon pamje nga fusha e betejës nga fshati i vogël menjëherë në jug të qytetit të Bakhmutit

Botë
Një burrë vdes, një tjetër lëndohet - pasi u goditën nga një dem në festivalin popullor spanjoll

Një burrë vdes, një tjetër lëndohet - pasi u goditën nga një dem në festivalin popullor spanjoll

Evropa
Ukrainasit godasin ndërtesën e FSB-së në Kursk, droni u përplas në qendër të qytetit në perëndim të Rusisë

Ukrainasit godasin ndërtesën e FSB-së në Kursk, droni u përplas në qendër të qytetit në perëndim të Rusisë

Evropa
Macron thotë se Franca do të tërheqë ambasadorin dhe trupat nga Nigeri

Macron thotë se Franca do të tërheqë ambasadorin dhe trupat nga Nigeri

Botë
Kalo në kategori