Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov është dërguar në spital pasi pësoi një problem shëndetësor pas mbërritjes së tij për samitin e Grupit 20 në Bali, thanë autoritetet indoneziane të hënën.

Tre zyrtarë të qeverisë dhe mjekësisë indoneziane i thanë Associated Press se diplomati rus po trajtohej në ishullin turistik, përcjell Telegrafi.

Të gjithë nuk pranuan të identifikoheshin pasi nuk ishin të autorizuar për të diskutuar çështjen publikisht.

Dy nga njerëzit thanë se Lavrov po trajtohej për një sëmundje të zemrës.

Zyrtarët thanë se ai u dërgua në Spitalin Sanglah në kryeqytetin e provincës, Denpasar. Spitali nuk komentoi menjëherë.

Lavrov është zyrtari më i lartë rus që merr pjesë në samitin e G-20 që fillon të martën.

Reklama

Por rreth një lajmi të tillë ka ardhur një reagim nga Kremlini zyrtar.

Reklama

Siç vë në pah Sky News, përcjell Telegrafi, Moska ka mohuar raportet se ministri i saj i Jashtëm Sergei Lavrov është në spital.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova sugjeroi në Telegram se aktualisht është me zotin Lavrov.

“Këtu me Sergey Viktorovich në Indonezi po lexojmë lajmet dhe nuk u besojmë syve: rezulton se ai është shtruar në spital”, citohet të ketë thënë ajo. /Telegrafi/