LAJMI I FUNDIT:

Partitë italiane i kërkojnë presidentit Mattarella që të vazhdojë edhe një mandat

Partitë italiane i kërkojnë presidentit Mattarella që të vazhdojë edhe një mandat

Partitë në pushtet të Italisë i kërkuan Sergio Mattarella-s të shtunën të vazhdojë si president për një mandat të dytë, pasi nuk arritën të gjenin një kandidat kompromisi në një javë votimesh shpeshherë të vështira në parlament.

Reklama

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, Mattarella, 80 vjeç, e ka përjashtuar gjithmonë mundësinë e qëndrimit në detyrë dhe nuk ka bërë asnjë koment të menjëhershëm, por me rrezikun e stabilitetit politik të vendit, dukej shumë e pamundur që ai të ishte në gjendje t’i rezistonte presionit.

“Italianët nuk meritojnë më shumë ditë konfuzioni”, tha Matteo Salvini, kreu i partisë së Ligës së djathtë, duke i kërkuar Mattarellës “të bëjë një sakrificë” për të mirën e vendit.

Kryeministri italian, Mario Draghi, i cili nuk arriti të gjente ndonjë mbështetje për ambiciet e tij për këtë detyrë, i telefonoi Mattarella-s të shtunën dhe gjithashtu i kërkoi atij të qëndronte, tha një burim politik.

Është hera e dytë radhazi që i kërkohet një Presidenti të rinovojë mandatin e tij shtatëvjeçar. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Fillimisht shtien me pushkë automatike dhe më pas aktivizuan jelekun me eksploziv – pamje nga sulmi terrorist në Ankara

Fillimisht shtien me pushkë automatike dhe më pas aktivizuan jelekun me eksploziv – pamje nga sulmi terrorist në Ankara

Turqia
Publikohen pamjet e shpërthimit në Ankara, dy persona kryen sulm me bombë

Publikohen pamjet e shpërthimit në Ankara, dy persona kryen sulm me bombë

Turqia
SHBA shmangu për një “fije” mbylljen e qeverisë

SHBA shmangu për një “fije” mbylljen e qeverisë

Amerika
Inicialet

Inicialet "SRB" vendosen në ambasadën e Kosovës në Kroaci, reagon deputetja shqiptare Lekaj-Përlaskaj

Kroacia
Sulm me bombë para Parlamentit turk, njëri prej sulmuesve hidhet në erë – tjetri neutralizohet nga policia

Sulm me bombë para Parlamentit turk, njëri prej sulmuesve hidhet në erë – tjetri neutralizohet nga policia

Turqia
Njësia e operatorëve të dronëve ukrainas që nuk po i lë “askund” vend ushtrisë së Vladimir Putinit

Njësia e operatorëve të dronëve ukrainas që nuk po i lë “askund” vend ushtrisë së Vladimir Putinit

Evropa
Kalo në kategori