0Shares

Parlamenti turk ka miratuar sot një ligj mbi rregulloren e re për zgjedhjet, derisa opozita pretendon se ky ligj i hap derën manipulimit zgjedhor dhe rrezikon zgjedhjet e planifikuara të mbahen në vitin 2019, raporton Reuters.

Pas miratimit të këtij ligji, shpërtheu dhuna në korridoret dhe sallat e ndryshme të Parlamentit mes deputetëve të shumicës dhe opozitës, transmeton Telegrafi

Bordit të Lartë Zgjedhor autoritetin të shkrijë zona zgjedhore, si dhe të zhvendosë kutitë e votimit drejt zonave të tjera. Gjithashtu, fletët e votimit do të pranohen pa vulën e komisionit zgjedhor vendor.

Ligji i ri mbi rregulloren e zgjedhjeve, i jep autoritet Bordit të Lartë Zgjedhor të shkrijë zona zgjedhore, si dhe të zhvendosë kutitë e votimit drejt zonave tjera.

Fletët e votimit që nuk janë të vulosura nga komisioni zgjedhor do të pranohen – duke nxitur reagime nga monitoruesit e zgjedhjeve.

Pjesëtarët e forcave të sigurisë do të lejohen të futen në një qendër të vendvotimit nëse ftohen nga ndonjë votues, preventivë kjo që sipas zyrtarëve qeveritarë është e dizajnuar për të parandaluar kërcënimet nga Partia e Punëtorëve Kurdë (PKK) në zonën juglindore të vendit. /Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)