LAJMI I FUNDIT:

Pamjet satelitore tregojnë se nuk ka dëme të mëdha në Isfahan të Iranit

Pamjet satelitore tregojnë se nuk ka dëme të mëdha në Isfahan të Iranit

Sipas imazheve satelitore nga hapësira të marra ekskluzivisht nga CNN, duket se nuk ka dëme të mëdha në bazën ajrore që dyshohet se ishte objektivi i sulmit izraelit në Isfahan.

Imazhet satelitore të Radarit me Hapje Sintetike (SAR) janë marrë rreth orës 10:18 të mëngjesit me kohën lokale.

Duket se nuk ka kratere të mëdhenj në tokë dhe nuk ka ndërtesa të shkatërruara. Megjithatë, për të ditur me siguri nëse ka ndonjë dëmtim, do të nevojiten imazhe shtesë vizuale satelitore, shkruan mediumi amerikan.

Imazhet SAR nuk janë si imazhet normale satelitore, sepse ato krijohen nga një satelit që dërgon rreze radari që mund të kalojnë nëpër re, të tilla si ato që aktualisht pengojnë satelitët të marrin imazhe të pastra nga zona. Ato rreze radari reflektojnë nga objektet në tokë dhe kthehen sërish në satelit.

Agjencia iraniane e lajmeve FARS raportoi se një nga objektivat e mundshëm ishte një radar ushtarak në një bazë ushtarake në provincën Isfahan dhe se i vetmi dëm nga sulmi ishin xhamat e thyer në disa ndërtesa zyrash.

“Hakmarrja” e Izraelit ndaj Iranit – të gjitha zhvillimet, minutë pas minute
Lexo po ashtu “Hakmarrja” e Izraelit ndaj Iranit – të gjitha zhvillimet, minutë pas minute

Imazhet tregojnë gjithashtu se F-14 Tomcat iraniane që ishin stacionuar në bazën ajrore në të kaluarën nuk janë aty për momentin.

Imazhet shtesë arkivore satelitore të rishikuara tregojnë se ato F-14 Tomcat nuk kanë qenë atje për disa kohë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO - dhe vendet e tjera - dhe Rusia?

Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO - dhe vendet e tjera - dhe Rusia?

Botë
Më shumë se 550 pelegrinë - shumica egjiptianë - thuhet se kanë vdekur në Mekë pasi temperaturat shkuan në mbi 50 gradë Celsius

Më shumë se 550 pelegrinë - shumica egjiptianë - thuhet se kanë vdekur në Mekë pasi temperaturat shkuan në mbi 50 gradë Celsius

Botë
Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Evropa
Turmat po shijonin plazhin, u tronditën kur një peshkaqen po notonte me shpejtësi drejt bregut të një plazhi të njohur turistik në Spanjë

Turmat po shijonin plazhin, u tronditën kur një peshkaqen po notonte me shpejtësi drejt bregut të një plazhi të njohur turistik në Spanjë

Evropa
Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Evropa
Kryediplomati i Izraelit kërcënon Hezbollahun se do të shkatërrohej në rast të një

Kryediplomati i Izraelit kërcënon Hezbollahun se do të shkatërrohej në rast të një "lufte totale"

Botë
Kalo në kategori