Deri më tani janë konfirmuar se 103 njerëz kanë vdekur dhe qindra të tjerë llogariten si të zhdukur në Gjermani pas disa përmbytjeve më të mëdha në dekadat e fundit.

Reshjet rekord të shiut në Evropën veri-perëndimore bënë që lumenjtë të shpërthenin brigjet e tyre, duke shkatërruar rajonin.

Shkencëtarët për keqësimin e motit në Evropë: Emetimet CO2 po ushqejnë ngjarjet ekstreme Shkencëtarët për keqësimin e motit në Evropë: Emetimet CO2 po ushqejnë ngjarjet ekstreme

Shtetet gjermane të Rhineland-Palatinate dhe North Rhine-Westphalia ishin më të goditurat, raporton bbc.

Së fundi ka rrjedh një video e realizuar nga helikopteri teksa shihen dëmet që kanë shkaktuar vërshimet në qytetin Erftstadt, jug-perëndim të Kolnit.

Kancelarja gjermane Angela Merkel bëri thirrje për një betejë të vendosur kundër ndryshimit të klimës.

Përmbytjet në Gjermani, toka hapet në Erftstadt Përmbytjet në Gjermani, toka hapet në Erftstadt

Shkencëtarët kanë paralajmëruar në mënyrë të përsëritur se ndryshimi i klimës i shkaktuar nga njeriu do të sillte impulse të reshjeve ekstreme të tilla si ky.

Ndryshe, Belgjika, Holanda dhe disa vende të tjera evropiane janë duke përjetuar mot të ligë. /Telegrafi/