LAJMI I FUNDIT:

Pamje dramatike të shembjes së urës në Indi, rreth 200 metra e strukturës u shembën në lumë – e njëjta gjë ndodhi një vit më

Pamje dramatike të shembjes së urës në Indi, rreth 200 metra e strukturës u shembën në lumë – e njëjta gjë ndodhi një vit më

Një pjesë prej 200 metrash e një ure të papërfunduar në shtetin indian të Biharit u shemb në ujë, por nuk pati të lënduar apo të vdekur, sipas Times of India.

Reklama

Kjo është shembja e dytë e kësaj ure më shumë se një vit, pasi një pjesë e urës u shemb më parë në prill të vitit 2022, transmeton Telegrafi.

Në atë kohë, si shkak i shembjes u citua një kabllo e dobësuar, ndërsa disa ekspertë fajësuan përdorimin e materialeve ndërtimore të cilësisë së ulët për aksidentin.

Ndërtimi i urës 3.1 kilometra të gjatë filloi në vitin 2014 dhe pritej të përfundonte në vitin 2019. Që atëherë, ky afat është shtyrë katër herë. Kostot e ndërtimit vlerësohen në 17.1 miliardë rupi (207 milionë dollarë).

Menjëherë pasi pamjet e urës së shembur u shfaqën në mediat sociale, zyrtarët shtetërorë mbajtën një konferencë shtypi duke thënë se shembja ishte pjesë e një prishjeje të qëllimshme të urës, pasi ekspertët vunë re të meta strukturore në dizajnin e saj.

“Kujtojmë se një pjesë e kësaj ure u shemb më 30 prill të vitit të kaluar. Pas kësaj, ne iu drejtuam Institutit të Teknologjisë Rurki me një kërkesë për të kryer studimin”, tha Tejashwi Yadav, zyrtar në Bihar.

Nga ana tjetër, përfaqësuesi i departamentit të ndërtimit të rrugëve, Prataj Amrit tha se prishja ishte një “masë paraprake”.

“U vendos që të mos rrezikojmë dhe të presim raportin përfundimtar. Për këtë kemi vazhduar me çmontimin e pjesëve të urës. Ishte pjesë e një mase të tillë parandaluese”, tha ai. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Parashikimi i Severe Weather Europe, si do të jetë dimri?

Parashikimi i Severe Weather Europe, si do të jetë dimri?

Evropa
Ushtari ukrainas kapi tankun rus që nuk funksiononte, i telefonoi mbështetjes teknike në Rusi për ta zgjidhur problemin

Ushtari ukrainas kapi tankun rus që nuk funksiononte, i telefonoi mbështetjes teknike në Rusi për ta zgjidhur problemin

Evropa
U raportua për top të zjarrtë dhe shpërthim të fuqishëm në Oxford, autoritetet tregojnë se çfarë në të vërtetë ndodhi

U raportua për top të zjarrtë dhe shpërthim të fuqishëm në Oxford, autoritetet tregojnë se çfarë në të vërtetë ndodhi

Evropa
Avokati serb, Stojkoviq: Radoiçiq do të duhej të përgjigjet për vrasje dhe terrorizëm

Avokati serb, Stojkoviq: Radoiçiq do të duhej të përgjigjet për vrasje dhe terrorizëm

Serbia
YouTuberi qëllohet me plumb në gjoks, kamera filmoi skenën rrëqethëse – personin me të cilin tentoi të tallet nuk ishte në disponim

YouTuberi qëllohet me plumb në gjoks, kamera filmoi skenën rrëqethëse – personin me të cilin tentoi të tallet nuk ishte në disponim

Amerika
Dronët kamikaz të ukrainasve hedhin në erë veturat dhe pozicionet ruse në Soledar

Dronët kamikaz të ukrainasve hedhin në erë veturat dhe pozicionet ruse në Soledar

Evropa
Kalo në kategori