LAJMI I FUNDIT:

Pallaska, pas lirimit të Sheshelit: Kështu duket drejtësia e “kontraktorëve të jashtëm”

Pallaska, pas lirimit të Sheshelit: Kështu duket drejtësia e “kontraktorëve të jashtëm”

Lidhur me vendimin e sotëm të Tribunalit të Hagës për të liruar nga akuzat për krime lufte ultranacionalistin serb, Vojisllav Sheshel, njohësi i sistemit të drejtësisë, Dastid Pallaska, ka thënë se kështu duhet drejtësia kur bëhet nga “kontraktorët e jashtëm”.

Në Facebook, Pallaska ka shkruar se “vendimi i sotëm i Gjykatës së Hagës për lirimin e Sheshelit është një përkujtim i mirë se si duket “drejtësia” që bëhet nga “kontraktorët e jashtëm” që nuk kanë lidhje me vendin dhe njerëzit për dhe mbi të cilët vendosin”.

Sipas Pallaskës, ky është një moment kthjellues për të gjithë ata që në kërkim të zgjidhjeve të shpejta dhe të gatshme, mendojnë që gjykata speciale do t’i zgjidhë të gjitha problemet tona.

“Krijimi i një sistemi të mirëfilltë të drejtësisë është sfida më e madhe e një shoqërie në procesin e vështirë të shtet-ndërtimit. Është sfida që kërkon sakrificën më të madhe në kohë paqe. Për këtë arsye nuk ka “kontraktorë të jashtëm” që mund ta kryejnë këtë punë për ne”, ka shkruar ai.

Pallaska thotë se kjo punë kërkon njerëz që e donë vendin e vet dhe që krijimin e s istemit të drejtësisë e konsiderojnë si betejë ekzistenciale për vetën, familjen e tyre dhe të gjithë shoqërinë.

“Është sfida e cila ose e arsyeton ekzistimin e shtetit ose shërben si prova për dështimin e shtetit. Pa drejtësi ‪#‎MadeinKosova nuk meritojmë të jemi shtet”, ka shkruar Pallaska.


Në trend Lajme

Më shumë
Deputeti ukrainas porosi për Kosovën: Armatosuni, askush nuk ju mbron

Deputeti ukrainas porosi për Kosovën: Armatosuni, askush nuk ju mbron

Lajme
I riu që u godit për vdekje në Prishtinë ishte nga Deçani, Ramosaj shprehet i tronditur

I riu që u godit për vdekje në Prishtinë ishte nga Deçani, Ramosaj shprehet i tronditur

Lajme
Rrëmbehet një person dhe dërgohet në një mal në afërsi të Prishtinës, pas disa orësh viktima paraqitet në Polici

Rrëmbehet një person dhe dërgohet në një mal në afërsi të Prishtinës, pas disa orësh viktima paraqitet në Polici

Kronika e Zezë
Kanosja e disa pjesëtarëve të KFOR-it në Prizren, policia jep detaje

Kanosja e disa pjesëtarëve të KFOR-it në Prizren, policia jep detaje

Kronika e Zezë
Zelensky për herë të parë në Tiranë, Samiti për Ukrainën pritet të mbahet nën masa të rrepta sigurie

Zelensky për herë të parë në Tiranë, Samiti për Ukrainën pritet të mbahet nën masa të rrepta sigurie

Lajme
Vaktia e Ramazanit 2024

Vaktia e Ramazanit 2024

Lajme
Kalo në kategori